Jesteś tutaj
Home > Przyroda & Zwierzaki > O Fundacji Felineus

O Fundacji Felineus

Fundacja Felineus portal Południowa Polska

Fundacja Felineus powstała 9 lat temu, w grudniu 2011 roku.
Jej głównym celem jest pomoc i opieka nad bezdomnymi zwierzętami. Cel ten nierozerwalnie łączy się z szerzeniem idei ochrony praw zwierząt oraz edukacją w tym zakresie. Od momentu założenia organizacja uratowała ponad 1800 kotów, z czego ponad 1300 z nich znalazło nowe domy.

Najważniejszym aspektem działań fundacji jest bezpośrednia pomoc porzuconym zwierzętom. Pod opiekę wolontariuszy trafiają koty w różnym stanie: chore, po wypadkach, niechciane. Często są to koty, którym wcześniej odmówiono pomocy w innych ośrodkach. Każde zwierzę, które trafi pod skrzydła fundacji, otrzymuje niezbędną pomoc. To nie tylko leczenie, ale także profilaktyka, kastracja, sterylizacja.

DZIAŁANIA FUNDACJI FELINEUS

Działania wolontariuszy mimo wielu wysiłków i wyrzeczeń nie wystarczają. Tak zwyczajnie brakuje środków finansowych i rąk do pracy. Codzienność w fundacji to bezustanne szukanie odpowiedzi na pytania: gdzie umieścić znalezionego, podrzuconego kociaka, skąd wziąć pieniądze na opłacenie faktur za leczenie, pobyt w kocim szpitaliku, skąd wziąć pieniądze na leki, karmę, żwirek, środki czystości. Nie mówiąc
o produktach ekskluzywnych typu drapaki, zabawki itp.

Trudno znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania a wolontariusze dwoją się i troją by pomagać. Aby realizować te działania fundacja prowadzi wirtualne działania charytatywno- pomocowe w Internecie. Działania te można wesprzeć robiąc zakupy online (m.in. FaniMani, IdeaFairPlay) lub włączając się w tematyczne kampanie, w których uczestniczy bądź które realizuje Felineus (m.in. dlaschroniska.pl, moja kampania.pl) albo pomagając online konkretnym podopiecznym Fundacji (ratujmyzwierzaki.pl; dla schroniska.pl, pomagam.pl, wspieramto.pl) czy uczestniczyć w zbiórkach karmy i akcesoriów dla bezdomnych kotów

Fundacja Felineus nie ma stałego źródła finansowania. Utrzymuje się z datków od osób prywatnych, firm, instytucji. Posiada status organizacji pożytku publicznego i można ją wesprzeć przekazując 1% podatku (KRS 0000405803).

DOM TYMCZASOWY

Fundacja opiera swoje działania na siatce domów tymczasowych – prywatnych domach/ mieszkaniach osób którzy zdecydowali się na taką pomoc w ramach wolontariatu. Niekiedy wolontariusze fundacji zmuszeni są do odmowy przyjęcia kota potrzebującego pomocy i opieki ze względu na brak miejsc w domach tymczasowych. Dlatego głównym priorytetem działań Fundacji Felineus i rozwoju jest zorganizowanie Centrum Adopcyjnego Kotów: centrum adopcyjne, dom spokojnej starości dla kotów, centrum edukacji prozwierzęcej.

Tak jak już zostało wspomniane, Fundacja Felineus swoje działania opiera na wolontariacie. Obecnie w pomoc Fundacji zaangażowanych jest 30 wolontariuszy, którzy wszystkie zadania realizują w czasie wolnym od pracy zawodowej. Fundacja współpracuje z 10 głównymi stałymi domami tymczasowymi, z których tylko 4 są w stanie zaopiekować się więcej niż trzema kotami jednocześnie. Koszty utrzymania i leczenia kotów pokrywa Fundacja – chyba że dom tymczasowy z własnej woli wyrazi chęć współfinansowania podopiecznego.

Czas przebywania kota w domu tymczasowym jest trudny do określenia, gdyż celem fundacji nie jest tylko opieka i leczenie zwierząt, ale również znalezienie im odpowiedzialnego domu. W poszukiwaniach nowych domów, fundacja stawia na jakość a nie na ilość adopcji. Adopcja nie równa się pozbyciu kota z fundacji. Wolontariusze bardzo często służą radą i pomocą nowym właścicielom, pomagają w socjalizacji kota w nowym miejscu.

KOTY WOLNOŻYJĄCE

Wolontariusze Fundacji Felineus otaczają opieką również koty wolno żyjące. Dokarmiają, budują domki chroniące przed zimnem w okresie jesienno-zimowym, dbają o dobrostan kotów, wyłapują koty w celu kastracji i sterylizacji, by zapobiegać niekontrowanemu rozrodowi. Gdy jest taka konieczność oraz możliwość – wyłapują wolnożyjące chore koty aby im pomóc wrócić do zdrowia. Edukują w zakresie bytowania kotów wolnożyjących.

EDUKACJA

Fundacja Felineus prowadzi bezpłatne lekcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach, instytucjach, według opracowanego przez siebie scenariusza „Rozumiem Mruczka”. Warsztaty mają na celu uwrażliwić dzieci na potrzebę troski i opieki nad zwierzętami. Lekcje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

WYDARZENIA I EVENTY

Fundacja Felineus zorganizowała ponad 30 dużych eventów edukacyjno – promocyjnych we współpracy z innymi podmiotami tj sklepami zoologicznymi, galeriami handlowymi, kawiarniami, instytucjami, organizacjami (m.in. z okazji Dnia Kota, Dnia Praw Zwierząt, Mikołajek, Dnia Cyrku bez Zwierząt). Fundacja uczestniczy również gościnnie w tego rodzaju spotkaniach.

ADOPCJA NIE GRYZIE

Od 2014 r. Fundacja Felineus ściśle współpracuje z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym. W 2014 roku ,zrealizowane zostały comiesięczne sesje fotograficzne dla podopiecznych Fundacji Felineus zakończone wernisażem w roku 2015. Od 2016 roku realizowana jest kampania „Adopcja nie gryzie”. Jest to fotograficzny projekt, którego celem jest promocja adopcji bezdomnych zwierząt, ukazanie procesu adopcji bezdomnego zwierzaka i jego metamorfozę w nowym, kochającym domu. W pierwszym roku trwania kampania promowała adopcję kotów, w drugim roku rozszerzyła portrety o inne zwierzęta i tak przed obiektywami stanęły psy czy świnka morska wraz ze swoimi opiekunami. 2018 rok to kontynuacja sesji oraz przygotowania dodatkowych działań w ramach kampanii.

Autor: Alicja Zams – Fundacja Felineus

www.felineus.org

www.facebook.com/FundacjaFelineus

Instagram: fundacja_felineus

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top