Jesteś tutaj
Home > Recenzje > CZY WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE ISTNIEJE PRAWDZIWA WOLNOŚĆ? – RECENZJA

CZY WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE ISTNIEJE PRAWDZIWA WOLNOŚĆ? – RECENZJA

„Słodki koniec dnia”- film w reżyserii Jacka Borcucha wydaje się być próbą odpowiedzi na to pytanie. Podobnie jak poprzednie produkcje reżysera, podejmuje bardzo ważne i trudne tematy.

Główną bohaterką jest Maria Linde, mieszkająca we Włoszech polska poetka, laureatka nagrody Nobla. To kobieta, która się nie boi. Ma własne zdanie, postępuje według własnej etyki, przemyśleń, podejmuje kontrowersyjne decyzje, jest uwikłana w romans z egipskim imigrantem. Idealnie w tej roli spełnia się gwiazda polskiego kina- nieszablonowa i nietuzinkowa Krystyna Janda, nagrodzona za tą wspaniała role na Festiwalu Sundance -uznawanym obecnie za prawdziwe święto kina niezależnego. To film o odwadze, sile słowa, skomplikowanym życiu rodzinnym. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra pełne spokoju sielanki i błogości. Poetka ma otrzymać tytuł honorowego mieszkańca miasta, nic nie zapowiada sensacji gdyby nie fakt, iż bohaterowie otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. To zmienia ich życie o 180 stopni. Podczas uroczystości, Maria, pod wpływem tragicznych wydarzeń, wygłasza bardzo niepoprawną politycznie mowę. Ma odwagę poruszyć temat bolesnych doświadczeń ze swojego życia rodzinnego , holokaustu, mówi o problemie imigrantów, wolności, wartości moralnych i autorytetów, by pokusić się ostatecznie o wniosek o upadku współczesnej Europy i jej kultury. Burzy tym samym cały porządek i poukładany świat. Lawina rusza a sielanka pryska.

Reżyser zostawia nas z tymi otwartymi pytaniami, daje pod rozwagę refleksje o otaczającym nas świecie, bo może jednak mimo tragicznych skutków swojej przemowy poetka nie mogła tego faktu przemilczeć skoro jej rola społeczna jest tak ważna? Być może każdy z nas powinien sam pokusić się o refleksje na temat współczesnego otaczającego nas świata ? Polecam na wieczór, cudowna muzyka Daniela Blooma w aranżacji Leszka Możdżera wydaje się idealna szczególnie na tą porą.

Małgorzata Kowalczyk

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top