Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > WERNISAŻ ZBIOROWEJ WYSTAWY W RSF PT. „KOBIECOŚĆ”.

WERNISAŻ ZBIOROWEJ WYSTAWY W RSF PT. „KOBIECOŚĆ”.

Kobiecość RSF portal Południowa Polska

8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet, a my w ten dzień zapraszamy do Galerii Nierzeczywistej RSF na godz.18:00, na wernisaż zbiorowej wystawy pt. „Kobiecość”. Kilka miesięcy temu powstał pomysł, może niezbyt odkrywczy, bo podobne wydarzenia miały miejsce, aby zaprosić do udziału w wystawie wyłącznie kobiety, które fotografują. Wybór padł na kobiety ze środowiska mi najbliższego, Fotografki z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Poszerzyłam to grono o trzy autorki spoza tego grona.

Stworzyła się interesująca grupa różnych osobowości, różnie postrzegających świat, różnie fotografujących kobiet.Wystawa ta będzie wypowiedzią kobiet, które posługują się aparatem jako środkiem wyrazu twórczego. Wypowiedź o kobiecości, o różnych jej aspektach, o dzieciństwie, dojrzewaniu, starości, o macierzyństwie, tajemnicach, wrażliwości i witalności życia. O wszystkim tym co nas kobiet dotyczy, a tak naprawdę nie tylko nas, bo przecież także mężczyzn otacza i współtworzy.Kobiecość jest szerokim pojęciem, jest wspomnianą dorosłością czy macierzyństwem, czymś namacalnym i bardzo życiowym.

Jest też jednak czymś ulotnym, czymś co czasami trudno zdefiniować, bo z jednej strony to moc i siła nas kobiet, a z drugiej, pewna delikatność i wrażliwość na piękno, na drugiego człowieka, na naturę. Pięknie o kobiecości napisała Karina Mińkowska-Pado, którą poprosiłam o parę słów interpretacji tego jakże szerokiego tematu:

Kobiecość to Kobieta z Krwi i Kości, to mądrość odczuwania i rozumienia, to absolutny cielesny wszechświat uczuć o przeróżnych odcieniach i barwach, będący źródłem Mądrości. Kobiecość jest głosem wnętrza, który brzmi w każdej komórce ciała kobiety, jest głosem mówiącym do niej samej z jej własnych trzewi. Ów głos jest stale obecny, nieprzerwanie podpowiadający. Czasami szepcze, czasami krzyczy, czasami przytula i koi. Jego brzmienie, siłę, moc i treść one same – wszystkie kobiety- odkrywają w sobie przez całe życie, od swoich narodzin do swojej śmierci. Ten głos prowadzi kobietę jej drogą, jakakolwiek, by ona nie była. Pomaga jej pozostawać wierną sobie – choćby w najmniejszym najdrobniejszym fragmencie – wierną swojej indywidualnej naturze- swoim wartościom i pragnieniom serca.

Kobiecość wypełnia się w indywidualnym życiu kobiety. Pozwala jej stawać się pełniejszą kontaktu ze swoją naturą i coraz bardziej rozumieć zarówno siebie, jak i innych. Dzięki kontaktowi z własną Kobietą z Krwi i Kości realizować się może coraz większa otwartość na różnorodność, i z coraz głębsza czułość wobec każdego przejawu życia. Ona sama wszakże stanowi jego źródło. W niej samej, w jej ciele i poprzez jej ciało, dokonuje się jego powstawanie. Wybrzmiewające w kobiecie na wskroś organiczne nuty miłości, czułości i wrażliwości wyostrzają jej delikatność i sensytywność na najmniejszy podmuch wiatru. Stąd bierze się jej wyjątkowa mądrość – łącząca realność spojrzenia i dźwięki rozbrzmiewającego, w każdej komórce jej ciała, doświadczenia. Ta organiczność czyni ją najbliższą przyjaciółką Matki Ziemi, bo obie mają dostęp do tej samej tajemnicy – tajemnicy odczuwania i rozumienia znaczenia życia.

Ten związek kobiecości z Naturą obdarza kobietę wyjątkową sensytywnością. Jej uczuciowa wrażliwość i delikatność ciała stanowią źródło niewysłowionej siły i mocy. Kobieta z Krwi i Kości jest bowiem silna, jest mocna i stąpa mocno po Ziemi i… rozumie więcej niż się wydaje. Jej sensualne ciało jest źródłem Rozumienia ponad intelektualnego. Ona do szpiku kości czuje i wie, co jest ważne i będzie o to walczyć, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba. Ależ jak ona będzie walczyć, kiedy odczuje swój organiczny gniew! Kiedy z całą mocą wyrazi w końcu swój sprzeciw, wielu może się dopiero zaskoczyć, ba, nawet przestraszyć.

Kobiecość , czy umalowana, czy nie; ubrana, czy nie; w małym, czy w większym ciele; karcona, bita czy pielęgnowana- jest nią i jest do niej zawsze możliwość dostępu, bo jest w każdej kobiecie. To ona pozwala małej dziewczynce powiedzieć pierwsze i kolejne NIE!, kiedy inni usiłują nadawać odmienne znaczenie JEJ imieniu, zakrapiając je kroplami lub całym potokiem grzeczności i powinności. To właśnie Kobieta z Krwi i Kości skrywa przed zniszczeniem to, co jest w dziewczynce, dziewczynie, kobiecie najcenniejsze- jej indywidualną naturę. Jej przejawem będzie choćby dźwięk z wnętrza serca zmuszający -w sposób absolutnie niemożliwy do odparcia- do wybiegnięcia boso na trawę, wchodzenia na drzewa, śmiania się do rozpuku, wtedy kiedy inni myślą, że nie wypada.

Jakże wart docenienia w życiu kobiety jest każdy decyzyjny moment: na odwrócenie się plecami do całego świata, na „pobycie” pośród drzew, „zawąchanie” w kwiatach, na przemierzanie górskich, leśnych czy polnych przestrzeni. Wtedy dokonuje się zatrzymanie i powracanie do Siebie, do swojej mądrości odczuwania i rozumienia rzeczy takimi, jakimi są. Dzięki temu kobieta może być prawdziwym, pełnym mądrości i siły, kompanem w przyjaźni, miłości i pracy; towarzyszem o umiejętności rozumienia i współczucia , ale także towarzyszem o umiejętności walki i ogromnej determinacji w dążeniu do realizacji Dobra, Miłości i Akceptacji.  (Karina Mińkowska-Pado- projektantka mody, psycholog)
Zapraszam jeszcze raz serdecznie zarówno kobiety jak i mężczyzn! na spotkanie z nami Kobietami, na wernisaż wystawy „Kobiecość” w dniu 8 marca 2019 r. na godz. 18:00 do Galerii Nierzeczywistej RSF, przy ul. Matejki 10
Celebrujcie z nami ten dzień! Będzie nam miło spędzić go z Wami!Kurator wystawy Katarzyna Warańska

RSF – Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne
Rzeszów, ul. Jana Matejki 10

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top