Jesteś tutaj
Home > Sport i Turystyka > W ZIMOWEJ KRANIE ŁEMKÓW

W ZIMOWEJ KRANIE ŁEMKÓW

Łemkowyna Ultra Trail portal Południowa Polska

W miniony weekend (23.02) odbyła się premierowa edycja biegu Łemkowyna Winter Trail, na którą pakiety startowe rozeszły się na długo przed zamknięciem list startowych. Chętnych okazało się o wiele więcej, niż przewidywał to limit miejsc. Biegacze przyciągnięci zapewne legendą jesiennej Łemkowyny do samego końca walczyli o swój numerek i możliwość startu na jednym z dwóch dystansów.

W początkowym założeniu organizator zaproponował dwie trasy 15 km oraz 41 km, jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne – wiatrołomy oraz zapadający się śnieg, dłuższy dystans został skrócony do 35 km. Wieść o odjęciu kilometrów spotkała się z delikatnym rozczarowaniem zawodników, którzy nastawieni byli raczej na dodatkowy bonus. Na szczęście nie ubyło przewyższeń, suma podejść 1360 m, śnieg, lód oraz – aby tradycja została podtrzymana – odrobina błota. Fragmenty leśne oraz widokowe poprowadzone przez najpiękniejsze miejsca Beskidu Niskiego, jak Cergowa czy Popowa Polana miały wynagrodzić skrócenie trasy, która w praktyce została określona jako szybka, lecz wymagająca, ze względu na liczne strome zbiegi.

Sercem imprezy Łemkowyna Winter Trail stał się malowniczy Iwonicz-Zdrój – to tutaj mieściło się biuro zawodów, start obydwu dystansów oraz meta. Niewielkie Kino Wczasowicz zlokalizowane przy głównym deptaku zaatakowane po godzinie 18:00 przez zawodników chcących odebrać pakiet startowy szybko okazało się za małym miejscem na biuro zawodów, expo oraz punkt gastronomiczny w jednym, gdyż pokaźny sznureczek oczekujących po odbiór swojego numeru kończył się niewiele przed zabudową budynków po przeciwnej stronie alejki. Mimo wszystko przeskakując z nogi na nogę biegacze dzielnie oczekiwali na swoją kolejkę do sprawdzenia obowiązkowego wyposażenia. W tej kwestii organizator nie przewidywał odstępstw. Czy komuś się to podobało, czy nie (większości nie) trzeba było zaprezentować cały sprzęt, łącznie z wpisanymi do telefonu numerami kontaktowymi do TOPR. Przed godziną 20:00 nastąpiła odwilż i odebrać pakiet można było bez dodatkowych „atrakcji” w postaci postoju przed drzwiami zewnętrznymi budynku. Drogą dedukcji stwierdzić można, że napierające od 18:00 tłumy spowodowane były chęcią załatwienia „formalności” przed prelekcją Marcina Świerca zaplanowaną na godzinę 19:00 w pobliskiej Bibliotece. Samo spotkanie z gwiazdą świata ultra miało charakter kameralny. Poświęcone było niedawno wydanej książce „Czas na ultra” oraz jego drodze do UMTB. Był czas na dyskusje, pytania oraz zdobycie autografu.

Mimo dużo mniejszego rozmachu imprezy (w porównaniu do jesiennej edycji), organizatorzy zadbali o większość detali, począwszy od dostępności biura zawodów przed startem poszczególnych dystansów, animatorki dla najmłodszych kibiców, dobrze oznaczoną trasę, po strefę relaksu na mecie oraz smaczny posiłek regeneracyjny.

Odkryjemy zupełnie nowe zakątki Beskidu Niskiego. Zakątki, których nie znacie z jesiennej Łemkowyny. Widokowe grzbiety i nietuzinkowe miejscówki na trasie zapewnią Wam wyjątkowe przeżycia!”

Tymi słowami organizator zapraszał do zmierzenia się z Łemkowyną Winter Trail. Czy się sprawdziły? Na pewno w Polsce spotkać można dużo bardziej malownicze trasy, jednak Beskid Niski ma w sobie coś magicznego i niezwykłego, coś co sprawia, że gdy raz jeden skosztujesz świata Łemków, gdy raz jeden poczujesz dzikie muśnięcie wiatru, będziesz chciał wrócić i… wrócisz.

Foto: Łemkowyna Ultra Trail

W pierwszej edycji Łemkowyna Winter Trail najlepszymi okazali się:

Kobiety 15 km:

I miejsce -Kinga Gomołysek

II miejsce – Iwona Furtek

III miejsce – Weronika Kozioł

Mężczyźni 15 km:

I miejsce – Damian Kozioł

II miejsce – Karol Ziajka

III miejsce – Mateusz Łękawa

Kobiety 35km:

I miejsce – Kinga Kwiatkowska

II miejsce – Beata Boruszewska

III miejsce – Małgorzata Rutkowska

Mężczyźni 35km:

I miejsce – Marcin Świerc

II miejsce – Maciej Dombrowski

III miejsce – Krzysztof Wiernusz

Gratulacje dla wszystkich zawodników!

Wyniki online: http://www.ultralemkowyna.pl/wyniki/listy-wynikow

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top