Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > RETROSPEKTYWNA WYSTAWA FOTOGRAFII PT. „RZESZOWSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE 1952 – 1995”

RETROSPEKTYWNA WYSTAWA FOTOGRAFII PT. „RZESZOWSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE 1952 – 1995”

rsf portal południowa polskaJuż 11 stycznia 2019 zapraszamy na nową, pierwszą w tym roku wystawę. O godzinie 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ulicy J. Matejki 10 w Rzeszowie, odbędzie się retrospektywna wystawa fotografii pt. „Rzeszowskie Towarzystwo Fotograficzne 1952 – 1995” autorstwa członków ówczesnego zrzeszenia.  

Wiele z osób, których fotografie będą prezentowane, to fotografowie znani i doceniani, zarówno w środowisku lokalnym, jak i ogólnopolskim. Będzie to prawdziwa uczta dla oczu, bo prace które będą prezentowane to obrazy z czasów istnienia towarzystwa, głównie oryginalne bromowe odbitki. 

„Każdy z nas jest odpowiedzialny za rozwój swoich talentów, również tych, związanych z rozumieniem i widzeniem świata przez obiektyw aparatu fotograficznego. Jednak odcinając się od dorobku i osiągnięć naszych poprzedników narażamy się na to, że będziemy brnąć w ślepe uliczki często pustej popularności, czasami nie do końca adekwatnej do naszego osobistego rozwoju.
Z tym większym szacunkiem i uznaniem dla osiągnięć pokolenia tych, którzy tworzyli historię rzeszowskiej fotografii chcieliśmy zorganizować wystawę fotografów związanych z nieistniejącym już Rzeszowskim Towarzystwem Fotograficznym.

Pozwolimy sobie przypomnieć, że z grona RzTF szereg osób awansowało do grona artystów fotografików (Związek Polskich Artystów Fotografików – Jerzy Jawczak, Jerzy Żak, Tadeusz Budziński, Zdzisław Postępski, Janusz Witowicz, Irena Gałuszka, Fotoklub RP – Janusz Wojewoda, Jerzy Wygoda). Towarzystwo wielokrotnie było nagradzane za osiągnięcia artystyczne i propagowanie kultury, oraz promowanie miasta Rzeszowa na forum międzynarodowym: Minister Kultury i Sztuki: 1966, 1982, 1989 rok, Polska Federacja Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie: 1985, 1986, 1993 rok, Związek Polskich Artystów Fotografików: 1989 rok. Członkowie RzTF aktywnie uczestniczyli w ponad 200 plenerach, sympozjach i warsztatach fotograficznych w Polsce i za granicą. 
Wśród Członków Honorowych RSF są również osoby, które tworzyły RzTF. Wspólnie z Januszem Witowiczem, Jerzym Wygodą oraz Zdzisławem Świecą zorganizowaliśmy grupową wystawę, aby uhonorować tych, których wkład w rozwój rzeszowskiej fotografii jest niezaprzeczalny. Poprzez wystawę chcemy przybliżyć ich twórczość młodym pokoleniom rzeszowian, zaś tym, którzy pamiętają czasy działalności RzTF stworzyć okazję do spotkania i przypomnienia dorobku rzeszowskich fotografów.
Mamy nadzieję, że udany przebieg wystawy i zainteresowanie nią będzie dla nas, a także dla „nestorów rzeszowskiej fotografii” zachętą do wspólnego przygotowania działań dzięki którym młode pokolenia rzeszowian będą mogły skorzystać z wiedzy i umiejętności doświadczonych fotografów. 
Dziękujemy również Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu wystawy. „
 Agnieszka Szafirska 

Wśród nazwisk, które się pojawią na wystawie są m.in: Irena Gałuszka, Żak Jerzy †, Drozd Michał, Postępski Zdzisław †, Witowicz Janusz, Wojewoda Janusz, Wygoda Jerzy i wielu innych znanych.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do naszej Galerii, w piątek 11 stycznia na godzinę 18:00.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego, a patronat medialny tej wystawy sprawuje Polskie Radio Rzeszów oraz Telewizja Polska oddział Rzeszów. 

Partnerem wystawy jest Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top