Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > ‎Chris Niedenthal – Wczoraj i Dziś w Galerii DWA PLANY

‎Chris Niedenthal – Wczoraj i Dziś w Galerii DWA PLANY

Galeria Dwa Plany Chris Niedenthal Południowa Polska

Czy fotografia może być niczym barwna i ciekawa lekcja współczesnej historii własnego kraju? Jaką siłę oddziaływania na widza ma dziś subiektywny obraz rzeczywistości przedstawiony przez bacznego obserwatora z aparatem?
Odpowiedzi na te (i zapewnie też inne) pytania poznamy już niebawem, na koniec kolejnego sezonu z obrazem w Galerii DWA PLANY.

Już 27 listopada zapraszamy na ostatni w tym roku wernisaż wystawy fotografii pt. „Wczoraj i dziś”. Właśnie przy tej okazji Gościem Galerii DWA PLANY będzie Chris Niedenthal – Autor znakomitych fotografii prasowych oraz reportaży publikowanych m.in. w amerykańskim NEWSWEEK oraz TIME Magazine, dokumentujący czasy współczesnych przemian w Polsce i Europie.

Wystawa „Wczoraj i dziś” to wyjątkowy zbiór kilkudziesięciu fotografii pokazujących Polskę dwóch epok: lat 70 („Wczoraj”) oraz 2016-2018 („Dziś”). Prezentowane prace, wybrane przez Autora specjalnie na tę okazję są wymownym obrazem reakcji obywatelskich na zachodzące przemiany, widzianym z perspektywy wydarzeń w stolicy na przełomie zaledwie kilku ostatnich lat.

Wernisaż i spotkanie z Autorem: 27 listopada (wtorek), 19:00 Miejsce: Galeria DWA PLANY – Galeria Nowy Świat.

Wystawa potrwa do 28 grudnia b.r. Wstęp wolny.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Artibo – Pasje zapisane obrazem.

O Autorze:

Chris Niedenthal

Urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach.

Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL.

W Polsce ukazały się sześć albumów z jego fotografiami: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (Wydawnictwo BOSZ, 2004), “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006), i “In Your Face” (Edition Fototapeta 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (Wydawnictwo BOSZ, 2015), “1989. Rok Nadziei” (Wydawnictwo BOSZ 2017) i “Niedenthal Chopin” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016). W 2011r ukazała się jego autobiografia “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy).

Mieszka, śpi i pracuje w Warszawie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top