Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > „JESTEŚMY” i sam Mistrz kreacji obrazu Tomek Sikora w Rzeszowie, w Galeria DWA PLANY / Galeria Nowy Świat

„JESTEŚMY” i sam Mistrz kreacji obrazu Tomek Sikora w Rzeszowie, w Galeria DWA PLANY / Galeria Nowy Świat

galeria dwa plany Sikora portal południowa_polska

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z Tomaszem Sikorą w Galerii DWA PLANY! Przy okazji wernisażu wystawy fotografii Tomek Sikora – Jesteśmy odbędzie się również rzeszowska premiera absolutnie wyjątkowej książki „Kapitalnie. Tomasz Sikora w rozmowach z Dorotą Wodecką”.

„…Życie to kapitalna rzecz jest.”

Ta pozycja to wręcz niespotykana (w Polsce) dawka optymizmu i zarazem najlepsza szkoła pozytywnego patrzenia na świat i drugiego człowieka!

Podczas wieczoru będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie oraz zdobyć autograf Artysty z osobista dedykacją.

KAPITALNIE
TOMASZ SIKORA W ROZMOWACH Z DOROTĄ WODECKĄ
(Premiera: 12 września 2018 r.)

Ta książka to kapitalne spotkanie. Spotkanie z nietuzinkowym facetem, charyzmatycznym indywidualistą, magiem fotografii i jednym z jej najwybitniejszych twórców o światowej renomie. Z nieśpiesznych rozmów wyłania się arcyciekawy portret uznanego artysty, ale także swego rodzaju drogowskaz na dobre życie, bo… Życie to kapitalna rzecz jest. Ta książka, pełna empatii pochwała wolności, bezinteresowności i zachwytu nad światem przy wszystkich jego niedoskonałościach, jest tego dowodem.

Tomasz Sikora mógłby z powodzeniem obdarować swymi przygodami jeszcze wiele osób. Żył w kilku epokach i na kilku kontynentach, poznał sławy i tych, których z reguły na ulicy staramy się nie zauważać lub wręcz unikamy. Sam także przyjmował różne wcielenia. Fotografowanie jest jak rozmowa. Nie rozmawiasz ze wszystkimi ludźmi na raz, tylko z jednym człowiekiem i ciągniesz rozmaite wątki, żeby jak najwięcej o nim opowiedzieć – tłumaczy. I taka też jest ta książka, „fotografująca” Sikorę ze wszystkich stron przy okazji oglądania jego najsłynniejszych zdjęć: ludzi, rzeczy, krajobrazów miejskich, natury od Polski przez paryskie metro po australijskich aborygenów, którzy nie fotografują się z powodów religijnych. Jak udało mu się namówić ich do zdjęć? Podobnie jak słynących ze swej niechęci do obiektywu Wisławę Szymborską i Wiesława Myśliwskiego. Skąd mocne słowa, wedle których fotograf to oprawca, a fotografowany ofiara? Czemu każdemu należy zrobić minimum trzy zdjęcia i dlaczego medialne „ścianki” to koszmar fotografowanego? Jakie doświadczenia pozwalają prowokująco twierdzić, że profesjonalizm to brak emocji i zarzynanie idei lub że studia psują ludzi?

Przy słynnym zdjęciu psa, leżącego na grzbiecie wśród przechodniów, Sikora podkreśla kapitalną, rozbrajającą rolę śmiechu w naszym życiu, a przy innym wspomina surrealne kampanie reklamowe z czasów komunizmu, jak kalendarz FSO bez samochodów. Fotografia niejakiego Proroka pozwala opowiedzieć o wniknięciu w świat polskich hippisów, a podobizna Kazika Nożownika o cyrkowym sztukmistrzu, który z zasłoniętymi oczami rzucał nożami wokół kręcącej się na kole swojej partnerki – sam Sikora również odważył się być obiektem jego cyrkowego popisu – to tylko jedna z wielu przygód artysty w wiecznym głodzie życia. Artysty od siedemdziesięciu lat napawającego się jego bogactwem i gotowego na niemal każdą przygodę.

Właściwie nie wiadomo, co w tej rozmowie ciekawsze. Nasza zmienna historia, której był świadkiem od powojnia i która pozwala mu w pewnym momencie opowiedzieć o tym jak został Misiewiczem PRL`u i dlaczego nie chciałby fotografować ani Kwaśniewskiego ani Kaczyńskiego, czy wielki świat, którego jest obywatelem, mając w biografii 20 lat życia w Australii, czy świetnie podana filozofia istnienia z poczuciem szczęśliwości chwili, organiczną koniecznością pomagania innym i chodzeniem absolutnie własnymi drogami.

Sikora o wszystkim opowiada z tak bezpretensjonalną siłą, pełną anegdot i niewymuszonej mądrości, że udziela się czytelnikowi jego niepodrabialny optymizm:
– Wiesz, co zauważyłem? Że kilkakrotne powtórzenie przed zaśnięciem, nawet szeptem, ale tak, żeby słowa wyszły przez usta: „o, jak wspaniale się czuję, jak mi jest dobrze”, działa kapitalnie.
– Jak?
– Tak, że się budzę rano radosny. Prawdopodobnie dobre słowa zaczynają naciskać odpowiednie klawisze w mózgu.

galeria dwa plany portal południowa polska 28

TOMASZ SIKORA

Fotograf, syn malarki Ireny i rzeźbiarza Stanisława, ojciec rzeźbiarza Mateusza. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 80 wydawnictw autorskich.
W latach 70. pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy.
W 1979 zrealizował dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu na Biennale Młodych.
W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne.
Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie.
Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii.
Dwukrotnie uznany fotografem roku w Australii.
Od 1999 roku pracuje nad projektem Przejrzystość Rzeczy, wystawianym już dziesięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.
Lata 2009–2010 to praca nad albumem „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory“.
W roku 2011 wydaje albumy: „Męskie granie“, „Album“, „Genius Loci“ oraz książeczkę dla dzieci „Bajko-Nurki “, która powstała w grupie kilkunastu twórców, a także 365 stronicowy kalendarz na zawsze „Twarzowa kolekcja“.
2012 rok to uwieńczenie 7 lat pracy nad 390 stronicowym albumem o metrze paryskim, „213 km. pod Paryskim brukiem”.
W 2014 roku wydany album ,,Cztery po roku”, w którym pokazuje Polskę swoich marzeń. Ostatnie cykle to ,,Minął wiek“, „Flow”, „Fotografia uliczna”, „Tribut to Colours”, „Dysharmonia”, „Jesteśmy” oraz realizacje filmów o życiu ulicy.
Najnowsze projekty na stronie www.tomeksikora.eu

DOROTA WODECKA

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Wysokich Obcasów Extra”. Specjalizuje się w wywiadach. Rozmawiała m.in. z Hanną Krall, Zygmuntem Baumanem, Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem. Autorka książek „Mężczyźni rozmawiają o wszystkim”, „Polonez na polu minowym”, „Życie to jednak strata jest”.

Partnerzy wydarzenia: Rzeszów – stolica innowacji, Kultura w Rzeszowie, Galeria Nowy Świat, Fujifilm Poland, Artibo

Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, PołudniowaPolska.pl

Projekt „PATRZ! SZEROKO – Spotkania z Obrazem Świata – Rzeszów 2018” dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

#patrzszeroko #rzeszow #kulturawrzeszowie #rzeszowstolicainnowacji #galeriadwaplany #rzeszowskaakademiafotografii #kinodokumentalne #docs #documentary #filmscreeing #projekcjefilmowe #wystawafotografii #TomekSikora #Jesteśmy #photography #exhibition #NowyŚwiat #Artibo #Kapitalnie #GazetaWyborcza

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top