Jesteś tutaj
Home > Recenzje > „Kler”, najnowszy film znakomitego reżysera, Wojciecha Smarzowskiego- czy przyniesie „ katharsis” dla dzisiejszej rzeczywistości?

„Kler”, najnowszy film znakomitego reżysera, Wojciecha Smarzowskiego- czy przyniesie „ katharsis” dla dzisiejszej rzeczywistości?

Przyszło żyć nam w czasach, gdy buduje się coraz wyższe krzyże, stawia coraz więcej bazylik, tylko czy to jest wyznacznikiem naszej wiary?

Ale po kolei. Film wywołał ogromne kontrowersje w naszym kraju. Zastanawiamy się dlaczego? Sam film nie atakuje wiary i Boga, gdyż, według reżysera, jest to osobista sprawa każdego człowieka, jednak uświadamia nam jaką instytucją jest dziś kościół. Jak wszędzie, znajdą się tam tacy, którzy popełniają błędy, czynią zło, grzeszą, i to właśnie jest istotą filmu. Poznajemy głównych bohaterów filmu, których przed kilkoma laty połączyły tragiczne wydarzenia, by teraz, w każdą rocznicę katastrofy, czcić swoje ocalenie. Lisowski (Jacek Braciak), pracujący w kurii, bezwzględny, rządny kariery za wszelką cenę, marzy o Watykanie. To właśnie na jego drodze staje kolejny bohater, arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), kochający luksusy dostojnik kościelny, zamieszany w polityczne układy, by tylko wznieść największe sanktuarium w Polsce… Kolejny z księży – Trybus (Robert Więckiewicz), to wiejski proboszcz, posługujący w środowisku ubóstwa, sam ulega ludzkim słabościom. Najbardziej wyrazisty z księży -Kukuła (Arkadiusz Jakubik), gorliwy w swej posłudze, zostaje posądzony o pedofilię. Przechodzi trudną ścieżkę, by w końcu zostać oczyszczonym. To właśnie losy tych bohaterów reżyser połączył tragicznymi wydarzeniami. Smarzowski ukazuje ich jako ludzi często słabych, którzy niejednokrotnie przeżyli własne dramaty. Bo zło rodzi zło. Być może więc przyszedł czas i pora, by się nad tym pochylić, zastanowić i być może uderzyć w piersi. Niestety, skrucha przychodzi z trudem, nie każdy umie się na nią zdobyć. Smarzowski skłania nas do refleksji w tym temacie. To widz musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest tego świadom, co o tym myśli, jak to odczuwa. Jednak istnieje duża obawa- czy polski widz dorósł to takiego kina, patrząc dookoła na to, jakie kontrowersje i reakcje film wywołał? Zachęcam Was do obejrzenia tego filmu, bo znakomite nazwiska gwarantują wyśmienitą grę aktorską na najwyższym poziomie. Ale też dlatego, że to krzyk o refleksję dla dzisiejszego świata u progu zagłady wszelkich wartości. Warto.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top