Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > Festiwal Fortalicje INTUTIVE ART Zamość 27-29 września 2019

Festiwal Fortalicje INTUTIVE ART Zamość 27-29 września 2019

Fortalicje Zamość 2019 portal Południowa Polska

Trzy dni z niezwykłą sztuką na INTUTIVE ART FESTIWAL FORTALICJE w Zamościu. To już kolejna 22 edycja lubianego i nowoczesnego festiwalu, który wpisał się w stały kalendarz imprez w Zamościu.

W tym roku festiwal podzielony został na 3 dni tematyczne:
1. Fortalicje DZIEN BUTOH
https://www.facebook.com/events/522263045231711/
2. Fortalicje DZIEN Teatru
https://www.facebook.com/events/436410737219236/
3. Fortalicje DZIEŃ Muzyki
https://www.facebook.com/events/419561322245044/

Festiwal Fortalicje Zamość 2019 portal-Południowa-Polska
Plakat

Żadna potęga gospodarcza, polityczna ani militarna nie może się równać z mocą zmiany przekonań
Willis Harman


FORTALICJE od początku były festiwalem dziwnym. Przedstawiającym sztukę współczesną wprost na ulicy, bez barier, koturnów. W tym roku będzie festiwalem improwizowanym. Mamy program, ale to co się wydarzy daleko wykroczy poza te kilka punktów w programie. I nie wiemy dokładnie co się wydarzy, niech intuicja prowadzi artystów…
Czy chcecie uczestniczyć w tym procesie?

Dzień BUTOH :

godz. 18.00
Krzysztof Jerzak/Maya Baczyńska
PODZIELENIE (SIĘ)
Choreografia, taniec: Krzysztof Jerzak
Muzyka: Maja Baczyńska

PODZIELENIE (SIĘ). Ma w sobie „podzielenie” i „dzieli się” nim. Dzieli się tym co dobre i co złe. Tym co go buduje i co go rujnuje. Tym do czego lgnie i co odrzuca. Tym kim jest i kim chciałby się stać.
„Podzielenie (się)” dotyka relacji podmiot/przedmiot. Stawia pytania o to, co dzieje się wewnątrz/na powierzchni – w podświadomości/świadomości. Wnika w przejawienia, które powstają w ciele/umyśle. Dotyka także relacji: tancerz/widz, ja/inni/świat.

godz. 18.45
Sambor Dudziński Dymek, Ewa Dymek Dudzińska
muzyka/malarstwo komputerowe

godz 19.45
Aleksandra Capiga Łochowicz
Improwizacja

Tancerka butō i badaczka tej formy tańca, japonistka, artterapeutka, psychoterapeutka tańcem i ruchem, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie taniec.

20.30
Paweł Dudziński
butoh

a potem – wolna sztuka

Możliwości muzyki są ogromne. Powiem nawet, że genialne. Można, trzeba i warto nadal eksperymentować. Jeśli słyszymy od kogoś, że „wszystko już napisano”, to znaczy, że rozmówca jest durniem, który nie ma pojęcia o potencjale muzyki. To najpiękniejsza ze sztuk.

Bogusław Schaeffer
zmarły niedawno polski muzykolog, kompozytor, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyk, jest inspiracja dla tego dnia Fortalicji.

godz 18.00
HARUKA SASAKI
Sumi-e Live Painting Performance
PIOTR STEFAŃSKI/THOMAS ZIMMERMANN
muzyka

18.45
wspólny performance młodzieży Liceum Plastycznego i uczestników festiwalu

godz 20.00

godz 20.00

Hommage a Bogusław Schaeffer
Paweł Dudziński/Anna Jędrzejewska

godz. 20.30
TROUBADOURS21
Kopenhaga
teatr eksperymentalny z muzyką improwizowaną, zakochany w dada, surrealizmie, z nutką ekspresjonizmu, z siedzibą w Kopenhadze.
experimental theater with improvised music in love with dada, surrealism and a hint of expressionism based in Copenhagen. Szabová/Bengtsson/Okrusko/Łagodziński
w Zamościu wystąpią w składzie:
Jędrzej Łagodziński/Lucie Szabová

a potem free impro!

„Pewnego dnia historycy i archeologowie odkryją, że reklamy naszych czasów są najbogatszym i najwierniejszym odzwierciedleniem życia codziennego i wszelkich czynności ludzkich, jakie pozostawiło po sobie jakiekolwiek społeczeństwo. Pod tym względem hieroglify egipskie nawet nie umywają się do reklam.”

Marshall McLuhan

Żyjemy w XXI wieku, nasza cywilizacja zostawia ślady – artyści improwizujący pomimo że tak efemeryczni, również te ślady zostawiają – zapisane na twardych dyskach, taśmach video, kartach pamięci, cyfrowych nośnikach i w sieci. Jest to jednak jedno z niewielu doświadczeń kiedy bezpośredni kontakt z wykonawcą ma decydujące znaczenie zarówno w odbiorze jak i przebiegu trwania utworu, tworca i odbiorca maja ze sobą rezonować.

godz 18.00
CRACOW IMPROVISERS ORCHESTRA koncert

Krakow Improvisers Orchestra to zespół improwizatorów zorientowany na free improvisation, wykonywanie improwizacji dyrygowanych i partytur graficznych.
Improwizacja dyrygowana (conduction) powstaje w oparciu o system znaków/sygnałów odnoszących się do podstawowych elementów muzycznych i sposobów komunikacji.
KIO to przestrzeń współpracy improwizujących muzyków z różnych środowisk, akademickich i nieakademickich, freejazzowych i eksperymentalnych.
Muzyka orkiestry powstaje intuicyjnie, ale zbiorową improwizację kontroluje dyrygent, komunikujący się z zespołem za pomocą systemu gestów.
Dyrygent może opracować własny system gestów, może przygotować strukturę utworu wcześniej, albo też improwizować w interakcji z zespołem; może wydzielać z orkiestry mniejsze sekcje, solistów; może narzucić określony puls i metrum albo w ogóle nie dawać wskazówek i pozwolić zespołowi grać zupełnie swobodnie – możliwości są właściwie nieograniczone.
W Zamościu wystąpi w składzie:
Paulina Owczarek – saksofon altowy/dyrygowanie, Malwina Kołodziejczyk – saksofon tenorowy, Ernest Ogórek – gitara basowa, Wiktor Krzak – fagot, Tomek Chołoniewski – perkusja, Marcin Bożek – waltornia, Adam Stodolski – kontrabas, Sebastian Mac – gitara elektryczna, Adam Nyk – głos, Liliana Zieniawa – wibrafon

godz 19.00
RYNEK WIELKI

ORKIESTRA SZKOŁY MUZYCZNEJ W ZAMOŚCIU oraz improwizujący uczestnicy festiwalu

19.30
SZPETY
Wojtek Kurek/Gosia Zagajewska

Antonina i Gosia spotkały się w warszawskim Teatrze Powszechnym w ramach warsztatów dźwiękowych u Raya Dickaty’ego (założyciela Warsaw Improvisers Orchestra).
Połączyła je chęć eksperymentowania z głosami, ich współbrzmieniem. Zaśpiewały razem improwizowany koncert w Eufemii wraz z Kasią Smoluk-Moczydłowską z zespołu Księżyc i powstał pomysł, by stworzyć trwały duet i na każdy koncert zapraszać jednego muzyka do współpracy. Niedługo potem Antonina i Gosia zaprosiły Wojtka Kurka na koncert na Chłodną 25 i grało im się tak dobrze, że powołali do życia trio.
W Zamościu wystąpią jako duet Gosia i Wojtek.

20.15
Free Jazz Janusz Smyk quintett

Magister Muzyki Janusz Smyk jest multinstrumentalistą. Występował w wydarzeniach muzyczno-teatralnych z najwykwintniejszą obsadą aktorsko-muzyczną dla ZIEMI. Jego muzyka jest zsynchronizowana z grawitacyjnym masażem KOSMOSU.

21.15-22.00

ZJEDNOCZONE SIŁY FORTALICJI

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Top