Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > FILMOWA OPOWIEŚĆ O GRAŻYNIE CHROSTOWSKIEJ W FILMIE: ZA KRATĄ SĄ ZIELONE DRZEWA

FILMOWA OPOWIEŚĆ O GRAŻYNIE CHROSTOWSKIEJ W FILMIE: ZA KRATĄ SĄ ZIELONE DRZEWA

Za kratą są zielone drzewa portal Południowa Polska Wiktoria Dudek

W ramach konkursu filmów dokumentalnych o tematyce historycznej 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” dzisiaj, 16 sierpnia zaprezentowany zostanie film: „Za kratą są zielone drzewa” Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. W głównej roli młoda aktorka, Wiktoria Dudek.

„Za kratą są zielone drzewa”, to tytuł filmu przypominającego postać Lublinianki, Grażyny Chrostowskiej, więźniarki obozu w Ravensbruck, rozstrzelanej 18 kwietnia 1942 r . Była wyjątkowa- wspomina jej brat cioteczny, jedyna osoba, która pamięta Grażynę Chrostowską.

Grażyna Chrostowska ukończyła Liceum im. Heleny Czarnieckiej przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie; już w szkole pisała wiersze i inne krótkie formy literackie, próbowała swoich sił w prozie, działała w teatrzyku szkolnym, harcerstwie, pasjonowała się filmem.

Film „Za kratą są zielone drzewa” to dokument zrobiony w sposób poetycki. Autorzy chcieli jak najlepiej pokazać krótkie, ale bardzo trudne życie młodej poetki. 

Rękopisy Chrostowskiej znajdują się w Muzeum Martyrologii pod Zegarem w Lublinie.

Wiktoria Dudek, uczennica IV LO w Lublinie, od trzech lat adeptka Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza w Lublinie.

 

6. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbędzie się w Zamościu w dniach 15-18 sierpnia 2018. Jest jedynym w Polsce wydarzeniem prezentującym najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu – z kraju i z zagranicy. Na przestrzeni ostatnich lat konkurs Zamojskiego Festiwalu Filmowego stał się ważnym, międzynarodowym forum twórców, producentów, dystrybutorów oraz propagatorów kinematografii historycznej. To również coroczne podsumowanie polskiego dorobku w dziedzinie filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, a także wspieranie i rozwój tej twórczości. Organizatorami 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia.

Roman Pakuła

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Dodaj komentarz

Top
%d bloggers like this: