Jesteś tutaj
Home > Recenzje > Prawdziwa historia – recenzja

Prawdziwa historia – recenzja

prawdziwa historia Roman Polański południowa polska

„Prawdziwa historia” to najnowszy film Romana Polańskiego. Jest to opowieść o Delphine – sławnej pisarce, która po wielu latach satysfakcjonującej kariery przechodzi kryzys twórczy. Pewnego dnia, rozdając kolejny autograf, poznaje swoją fankę, która przedstawia jej się jako Elle (po francusku elle znaczy ona).

Elle bardzo szybko zaskarbia sobie zaufanie Delphine i coraz głębiej zanurza się w jej życiu. Początkowa przyjaźń zaczyna przeradzać się w pełną zaborczości obsesję. Stajemy się świadkami, jak wrażliwa dusza artystki zostaje bez reszty osaczona przez sprytną kobietę. W filmie łatwo dostrzec styl Polańskiego, wypracowany już w latach 60-tych. Widać reminiscencje różnych filmów, z tą różnicą, że reżyser prowadzi nas dość klarownie przez zagmatwaną ścieżkę losów bohaterki. Atmosferę niepokoju buduje muzyka, pomagają w tym zdjęcia, skądinąd, cudownego Paryża, który poznajemy oglądając jego cudowne zaułki, architekturę i klimat. Całości dopełnia genialna gra aktorska dojrzałej Emmanuelle Seigner, idealnie oddającej wrażliwość i zagubienie granej przez siebie pisarki. Jej postać mierzy się z demoniczną Elle, graną przez wyśmienitą, energetyczną Eva Green, genialnie dobraną do swojej postaci. Obie panie fundują nam thriller psychologiczny, wciągając, scena po scenie, w coraz bardziej tragiczne wątki. Mimo przewidywalności i czasem trywialności sytuacji, istota filmu tkwi w czym innym. Reżyser chce zwrócić naszą uwagę na fakt, jak kruchym człowiekiem może być artysta w osaczonym przez popularność, fanów, sławę – świecie. Jak bardzo wysoką nieraz cenę płacą Ci z pozoru bogaci i sławni ludzie? Polański robi to z lekką ironią, podkreślając granicę rozdarcia pomiędzy presją czytelników, a własnymi ambicjami artysty. I tą metaforą podsumowuje film, podkreślając, iż zawsze może zamienić on życie swojego „oprawcy” w literacką fikcję. Polecam Wam wyśmienitą dawkę psychologicznej gry na wysokim aktorskim poziomie. Warto.

Małgorzata Kowalczyk MEGI

ReklamaReklamaMałgorzata Kowalczyk
Redaktor działu Styl Życia & Art. ... niepoprawna marzycielka, z wykształcenia marketingowiec z zamiłowania kinomaniak. Uwielbia naturę i wszystko co z nią związane - przyrodę, zdrowy tryb życia, uwielbia ciekawe przepisy. Kocha podróżować, najchętniej mieszkałaby w ciepłych krajach, może Chorwacja? bo klimat w Polsce jest dla niej zdecydowanie za zimny. Pochłania filmy - różne i dużo, każdy czegoś uczy.

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: