Jesteś tutaj
Home > Recenzje > …TYLKO CISZA POZWALA PRZETRWAĆ…

…TYLKO CISZA POZWALA PRZETRWAĆ…

Ciche Miejsce portal Południowa Polska

„Ciche miejsce”- to amerykański horror Johna Krasinskiego, reżysera o polskich korzeniach, który jednocześnie wciela się w jedną z głównych postaci. Film opowiada o przetrwaniu rodziny w miejscu, w którym przetrwać praktycznie się nie da.

Aby dotrwać do kolejnego dnia muszą przez cały czas mieć się na baczności, a wszystkie zmysły wyczulić na najmniejszy nawet szmer. Bo w świecie, do którego przenosi nas akcja filmu zabija dźwięk. Nie znamy wcześniejszych wydarzeń, musimy się więc domyślać, co wydarzyło się w przeszłości. Rodzinę Abbotów poznajemy po kilkudziesięciu dniach apokalipsy. Nie wiadomo jak się zaczęła, ani co spowodowało, że w lesie można spotkać dwumetrowe, obrzydliwe stworzenia. Wiadomo tylko, że są one całkiem ślepe, ale mają idealny słuch. Ofiarą staje każdy, kogo usłyszą. Z początku ta niewiedza i jednowątkowość akcji utrudnia odbiór, ale ostatecznie zostajemy wciągnięci w akcję filmu. Historia z pozoru wydaje się banalna i wolno rozwijająca, z czasem nabiera jednak rozpędu, a widz ma wrażenie, że ze sceny na scenę jest coraz tragiczniej i straszniej.

Głównym atutem filmu jest właśnie dźwięk, a w sumie jego brak. To on „opowiada” akcję filmu, zmieniając się w miarę rozwoju tempa, by osiągnąć apogeum podczas sceny porodu głównej bohaterki w niemej ciszy. Ta właśnie cisza zmusza nas do myślenia, analizy tragicznych losów przestraszonych dzieci i ich rodziców. Ten rodzaj horroru jest inny, to propozycja dla tych, których znudziły dotychczasowe potwory i duchy. Dodatkowo film posiada wiele innych atutów, by polecić go widzowi. Widzimy tu życie w zagrożeniu, starania rodziny o wzajemne przetrwanie, troskę rodziców o losy dzieci, odpowiedzialność ojca za rodzinę czyli wartości, które nabierają w dzisiejszym zagubionym świecie szczególnego znaczenia.
Polecam tę pozycję nie tylko dla wielbicieli horrorów, nie zawiedziecie się.

Małgorzata Kowalczyk MEGI

 

ReklamaReklamaMałgorzata Kowalczyk
Redaktor działu Styl Życia & Art. ... niepoprawna marzycielka, z wykształcenia marketingowiec z zamiłowania kinomaniak. Uwielbia naturę i wszystko co z nią związane - przyrodę, zdrowy tryb życia, uwielbia ciekawe przepisy. Kocha podróżować, najchętniej mieszkałaby w ciepłych krajach, może Chorwacja? bo klimat w Polsce jest dla niej zdecydowanie za zimny. Pochłania filmy - różne i dużo, każdy czegoś uczy.

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: