Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > TOMEK SIKORA – DYSHARMONIA TĘCZA – URODZINY GALERII DWA PLANY

TOMEK SIKORA – DYSHARMONIA TĘCZA – URODZINY GALERII DWA PLANY

galeria dwa plany tomek sikora portal południowa polska

Wiosna już prawie, a zatem najwyższa pora na prawdziwą eksplozję kolorów, optymizmu i pozytywnej energii! Dlatego już dziś, wspólnie z Fujifilm Poland – Partnerem strategicznym wydarzenia zapraszamy na wyjątkową, urodzinową niedzielę w Galerii DWA PLANY! To prawie dokładnie rok temu rozpoczęliśmy naszą galeryjną przygodę z kulturą w Rzeszowie.

Za niemal trzy tygodnie, 22 kwietnia naszym gościem będzie po raz kolejny – ku naszej ogromnej radości – znakomity polski fotograf kreacyjny Tomek Sikora, który zaprezentuje swoje najnowsze fotografie z cyklu Dys_Harmonia Tęcza.

Wernisaż wystawy – tym razem nieco inaczej niż zwykle – w wolny, kwietniowy weekend, 22 kwietnia (niedziela) o godzinie 18:30. Ale to nie wszystko – wystawie towarzyszyć będą bowiem odbywające się po raz pierwszy w Rzeszowie, wyjątkowe warsztaty fotograficzne z wykorzystaniem najnowszych aparatów cyfrowych Fuji, które poprowadzi sam Autor! Szczegóły już niebawem 😉

Zapraszamy wszystkich, od najmłodszych do najstarszych! Niedzielnych spacerowiczów, fascynatów fotografii, spragnionych kultury i wszystkich, którzy szukają czegoś wyjątkowego na niedzielne popołudnie. Tak energetycznych obrazów jeszcze nie pokazywaliśmy.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Fujifilm Poland.

O projekcie:

Dysharmonia Tęcza jest czwartym projektem z tej serii powstałym w czasie warsztatów fotograficznych w ramach festiwalu Fama 2017 w Świnoujściu. Zadaniem kilkunastu uczestników było kontynuowanie wzorów lub barw marynarek zaprojektowanych przez Chi-Chi Ude na twarzach używając farb plakatowych i do malowania twarzy. Powstał też filmik wzbogacony poezją Renaty Plaga oraz muzyką Cezarego Skubiszewskiego.

O Autorze:

Tomasz Sikora to artysta, który od lat udowadnia, że fotografię reportażową można z powodzeniem łączyć z pracą dla gigantów świata mody i firm reklamowych. To co bowiem, co decyduje o jakości zdjęcia to jego autentyczność i wizja, która pozwala uchwycić niezwykłość w codzienności.
W poszukiwaniu tego co wyjątkowe, Sikora wędruje z aparatem po świecie od ponad 30 lat. Tajniki sztuki fotografowania poznawał podczas rocznej praktyki w paryskim studiu Kodaka. Już wtedy dostrzeżono jego wyjątkową zdolność zatrzymywania w kadrze ulotnych obrazów rzeczywistości. Z wędrówek po ulicach Paryża przywiózł do Polski kilka tysięcy pełnych barw slajdów, które otworzyły mu drogę do kariery reporterskiej w Tygodniku Ilustrowanym Perspektywy. Z magazynem współpracował przez blisko 10 lat. Jednocześnie tworzył zdjęcia do kalendarzy LOT i FSO stawiając pierwsze kroki na polu fotografii reklamowej. W tym okresie powstał również jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów „Alicja w krainie Czarów” – cykl czarno-białych fotografii kolorowanych aerografem.
W 1982 roku, nie widząc dalszej możliwości rozwoju w ogarniętej stanem wojennym Polsce wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty w Victorian Collage of Arts i sukcesywnie rozwijał swój warsztat zarówno w obszarze fotografii reklamowej, jak również artystycznej. Od połowy lat dziewięćdziesiątych swój prywatny czas dzieli pomiędzy Polskę i Australię, natomiast jego działalność fotograficzna nabrała prawdziwie międzynarodowego charakteru.

Patrząc na twórczość Sikory trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z artystą wszechstronnym. Obok niezwykle sugestywnych i oryginalnych projektów reklamowych zajmuje się fotografią dla takich gigantów świata mody, jak Giorgio Armani, Yohji Yamamoto, czy Prada, a wystawy jego prac można oglądać w Europie, Azji, USA i Australii. Sikora wspólnie z Andrzejem Świetlikiem jest również pomysłodawcą Galerii Bezdomnej – pojawiającej się nieoczekiwanie w różnych miejscach ekspozycji zdjęć różnych twórców.

Jak sam mówi, fotografia jest dla niego nieustannym poszukiwaniem, w którym nie ma granic, pod warunkiem, ze fotograf sam ich sobie nie wyznacza. W pracach Sikory urzeka fascynacja barwą, która jest w stanie ożywić najbardziej nawet zwyczajny element codzienności i nadać mu niezwykły charakter. Widać w nich również niesamowitą zdolność zamykania w kadrze całego wachlarza emocji, wrażeń i doświadczeń. To właśnie dzięki niej, patrząc na fotografie Sikory, mamy wrażenie doświadczania dynamicznego obrazu uchwyconego w statycznej formie zdjęcia.

Partner strategiczny: Fujifilm Poland.
Partnerzy wernisażu: Rzeszowski Kraft, Galeria Nowy Świat.
Partnerzy medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, VIP Biznes&Styl, PoludniowaPolska.pl.

#GaleriaDWAPLANY #WystawaFotografii #TomekSikora #DysHarmoniaTęcza #WernisażWystawy #FujiFilmPoland #KraftRzeszowski #GaleriaNowyŚwiat #Fotografia #Photography #DigitalArt #Exhibition

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: