Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > JAKUB PIERZCHAŁA – INTERNET MIEJSC WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII: 6 LUTEGO 2018

JAKUB PIERZCHAŁA – INTERNET MIEJSC WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII: 6 LUTEGO 2018

internet miejsc Galeria Dwa Plany Portal Południowa Polska

Czas zacząć kolejny rok w Galerii DWA PLANY! Zapraszamy na najbliższy wernisaż wystawy, którą przygotowaliśmy na początek roku. Szczegóły poniżej.

Jakub Pierzchała – Internet Miejsc
Wernisaż wystawy fotografii: 6 lutego 2018 @ 18:00
Wystawa potrwa do 6 marca b.r.

O projekcie:

Internet Miejsc to projekt o naszym zaufaniu do technologii. Choćby do urządzeń, które wyznaczają trasę przejazdu naszego przejazdu z punktu A do B, wskazując przy okazji, gdzie warto zjeść, gdzie zatankować lub co zobaczyć po drodze. Godzinami „zwiedzamy” świat wodząc palcem po cyfrowych mapach na ekranie dotykowym, podążając ulicami odległych miast. Powoli świat zapisany na serwerach w Krzemowej Dolinie staje się tym wzorcowym. I choć zamieszczone tam zdjęcia ulic są często wykonane kilka lat temu, nadal bezgranicznie im wierzymy.

Dla miasta, takiego jak Kraków przedstawiony na moich zdjęciach, kilka lat to czas, w którym miejski pejzaż zmienia się nie do poznania. W zawrotnym tempie rosną biurowce, hotele, osiedla mieszkaniowe, przesłaniając przestrzeń, do której przez dekady przywykliśmy. Powoli stajemy się obcy we własnym mieście.
Wystawa Internet Miejsc, prezentowana w rzeszowskiej galerii Dwa Plany, jest kontynuacją moich poszukiwań artystycznych w obszarze pojęcia Internet Rzeczy, czyli sieci urządzeń z autonomicznym dostępem do sieci. Podejmuję próbę konfrontacji subiektywnie przez nas postrzeganej rzeczywistości z pozornie obiektywnym i uchodzącym za wzorcowy cyfrowym obrazem świata, dostępnym w usłudze Google Streetview. Zdjęcia krakowskich ulic wykonane przeze mnie na średnioformatowym, barwnym negatywie konfrontuję z obrazem tego samego fragmentu miasta zapisanym w formie zrzutu ekranu z aplikacji Google Streetview. Obraz ten utrwalam w formie druku cyfrowego w rozmiarze standardowej matrycy tabletu.

Dokumentalne właściwości fotografii zostały już dawno podważone, a w dobie cyfrowej obróbki obrazu ostatecznie skompromitowane. Paradoksalnie jednak nową, interaktywną odmianę fotografii wykonaną przez zautomatyzowane kamery 360° obdarzamy niemal bezgranicznym zaufaniem.

Jakub Pierzchała – fotograf i grafik, urodzony w Krakowie i na stałe związany z tym miastem. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Od 2005 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W pracy twórczej obserwuje wpływ cywilizacji i współczesnej technologii na człowieka.

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: