Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > GALERIA DWA PLANY URSZULA TARASIEWICZ – NOWE LEGENDY MIEJSKIE – NEW URBAN LEGENDS

GALERIA DWA PLANY URSZULA TARASIEWICZ – NOWE LEGENDY MIEJSKIE – NEW URBAN LEGENDS

Urszula Tarasiewicz Nowe Legendy Miejskie New Urban Legends portal Południowa Polska

Już 12 września, za niespełna dwa tygodnie wracamy po wakacyjnej przerwie z zaproszeniem na kolejny wernisaż oraz otwarcie wystawy fotografii Urszula Tarasiewicz photography pt. Nowe Legendy Miejskie / New Urban Legends! To zarazem pierwsza, kobieca wystawa w Galerii DWA PLANY w tym roku!

Urszula Tarasiewicz (ur. 1975) – fotograf i organizator wydarzeń fotograficznych. Studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka licznych wystaw indywidualnych m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi (2003), Festiwalu Camerimage w Łodzi (2006), Festiwalu Transfotografia w Trójmieście (2007), Yours Gallery w Warszawie (2007) i Galerii Klimy Bocheńskiej w Warszawie (2010). Jest laureatką pierwszej nagrody konkursu Sittcomm.award w Bratysławie (2006). W 2010 r. zdobyła nagrodę w kategorii portretu w konkursie magazynu PDN (ekspozycja w Milk Gallery w Nowym Jorku). W tym samym roku wybrano ją jednym z 50 najlepszych twórców w konkursie Art Takes Miami, a w roku 2012 wygrala konkurs DebutantUtstilling w Oslo w Norwegii.

Fotografie z cyklu „Nowe Legendy Miejskie” zostały nagrodzone w kategorii Portret w konkursie Curator’s magazynu Photo District News (2010), otrzymały również New Talent Award niemieckiego FotoMagazine (2012), wygrały konkurs norweskiego magazynu Fotografii na publikację i wystawę Interfoto 17#Debutantutstilling w Oslo (2012). Były prezentowane m. in. w Milk Gallery New York (2010). Inne serie zdjęć Urszuli Tarasiewicz można było zobaczyć m.in. na grupowej wystawie „Critical Mass” w USA (2012); serię „The future is so bright”, wykonaną w Norwegii podczas stypendium na Halsnøy Kloster prezentowano na wystawie grupowej w Norwegii (2013) oraz na wystawie „Ja to ktoś inny” w Warszawie /kurator Klima Boheńska, 2015/.

www.ulatara.com

Nowe Legendy Miejskie

W każdym dużym mieście jakaś dzielnica owiana jest złą sławą. Zazwyczaj nie bezpodstawnie. W naszej części Europy przyczyny tego stanu sięgają często czasów powojennych. Wynikają ze „strategii” komunistycznego reżimu. W Warszawie taką dzielnicą jest Praga. W zasadzie obie Pragi – i ta Północna, i Południowa.

Nowe Legendy Miejskie są inicjatywą Fundacji Moma Film. To cały cykl działań, w ramach których, dzieci z najuboższych praskich rodzin brały udział w warsztatach kreatywnych. Najpierw w zajęciach literackich, na których wymyślały fikcyjne historie, dotyczące ich miejsca zamieszkania. Kolejno opowieści stały się scenariuszami filmów, nakręconych z udziałem dzieci, które wcieliły się w role aktorów, ale też współtworzyły reżyserię czy zadania operatorskie. W ten sposób powstały relacje o przygodach dentystów z ul. Ząbkowskiej czy fryzjera z Targówka. Taką opowieścią jest też historia dziewczynki nazywanej Papugą, która ratuje dziecko z płonącej kamienicy…

New Urban Legends

Praga remains the poorest district in Warsaw, but ten years ago its potential was discovered by artists. Studios, cafés, and art galleries began to appear all around the area. The dynamism of young, active individuals started to leave its mark on the old atmosphere. Thanks to their efforts, Praga’s poverty has been recognized and named. Several foundations have been launched. Their activity is primarily directed to kids. Children are easier to work with, although they, too, approach the social activists’ efforts with great caution.

New Urban Legends is the Moma Film Foundation’s initiative. It’s a series of activities where kids from the poorest families in Praga were given the chance to participate in creative workshops. Their task during literary class was to invent fictional stories about the place where they live. Then, the stories were turned into screenplays and finally, into films. The kids were engaged in the whole process, working as both film crew and actors. That’s how the Ząbkowska street dentists’ and a barber’s from Targówek adventures were created.

Więcej na:
http://dwaplany.com/urszula-tarasiewicz-nowe-legendy-miejskie-new-urban-legends/

Wystawa potrwa do 13 października 2017. Wstęp wolny.

Partnerzy wernisażu: Browar Rzemieślniczy Wojkówka, Pijalnia Piwa Browaru Wojkówka, DrukujToTu.pl
Partnerzy wystawy: Rzeszów Stolica Innowacji, Podkarpackie Przestrzeń Otwarta, Kultura w Rzeszowie
Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, PoludniowaPolska.pl, Imprezy.Rzeszów.pl

Wystawa „Nowe Legendy Miejskie” jest częścią projektu „PATRZ! SZEROKO – Spotkania z Obrazem Świata – Rzeszów Przemyśl 2017, dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego.

ReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: