Jesteś tutaj
Home > Styl Życia & Art > KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ I FILMOWEJ W „BUCZYNIE”, GÓRA ROPCZYCKA

KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ I FILMOWEJ W „BUCZYNIE”, GÓRA ROPCZYCKA

PLAKAT BUCZY NA poważnie czyli plenerowy koncert muzyki klasycznej i filmowej portal Południowa Polska

Koncert muzyki klasycznej i filmowej w „Buczynie”, Góra Ropczycka

Czasem to, co niemożliwe, staje się możliwe i tak jest w przypadku Nieformalnej „Grupy Inicjatyw Różnych” – która realizuje projekt „Buczy-na poważnie…”, tj. plenerowy koncert muzyki klasycznej i filmowej w malowniczym podworskim parku BUCZYNA w miejscowości Góra Ropczycka. Liderem grupy jest Jadwiga Marciniec, która pozyskuje dofinansowania i realizuje oddolne inicjatywy takie jak: bezpłatny kurs pierwszej pomocy czy kursy językowe związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku. Teraz przyszedł czas na inicjatywę kulturalną, której celem jest promocja muzyki klasycznej i przekonanie mieszkańców Góry Ropczyckiej i okolic, że tak naprawdę, jest to muzyka dla każdego.

Patronem formalnym wydarzenia jest prężnie działające, rzeszowskie Stowarzyszenie Podkultura, którego wszyscy członkowie jednogłośnie wyrazili chęć partycypacji i na bieżąco wspierają działania organizacyjno-promocyjne. „Projekt ten jest dla nas wyzwaniem – jak mówi Paulina Wołos – członek grupy – ponieważ, pokrycie kosztów organizacji koncertu to koordynacja kilku źródeł finansowania: dotacja w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, międzynarodowego Prjektu LEVER, sponsoring, partnerstwo. Drugim wyzwaniem jest rodzaj muzyki i zachęcenie do uczestnictwa w koncercie. Zdajemy sobie sprawę, że w domu mało kto słucha klasyki, jednak piękno naszej Buczyny i dźwięk kwartetu smyczkowego to wspaniały i kuszący duet, który na pewno da pozytywny impuls.” Koncert jest bezpłatny i odbędzie się 3 września o godzinie 17.00 a zagra kwartet smyczkowy Lejdis Quartet. Prowadzącą będzie barwna postać bo znana z The Voice of Poland i Laureatka Dino Top Festiwa l – Dominika Kobiałka. Niniejszy projekt ma również drugi etap. Grupa Inicjatyw Różnych planuje zorganizować dla uczniów szkoły podstawowej i przedszkola w Górze Ropczyckiej spotkanie z muzykami i ich instrumentami. „Być może zainspiruje to jakiś młody talent do nauki gry instrumentalnej. A na pewno żywa muzyka pozytywnie wpłynie na dzieci – dowodzą tego badania.” (mówi Jadwiga Marciniec).

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON – Rozwój i Innowacja. Inicjatywę dofinansowano w ramach projektu LEVER, współfinansowanego przez Nordic Council of Ministers for the Baltic Sea Region.

Kiedy: 3 września 2017
Godz. 17:00-19:00
Gdzie: Park BUCZYNA w Górze Ropczyckiej 

Organizatorzy:

  • Grupa Inicjatyw Różnych z Góry Ropczyckiej: Jadwiga Marciniec, Paulina Wołos, Damian Marciniec

  • Stowarzyszenie Podkultura, Rzeszów

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem wydarzenia p. Jadwigą Marciniec:

Skąd pomysł:

Miejscowość Góra Ropczycka, leżąca w gminie Sędziszów Małopolski, na szlaku Drogi Św. Jakuba Via Regia posiada malowniczy park, który odwiedza wielu mieszkańców Gminy jak i przyjezdnych gości. Jego naturalne ukształtowanie w formie amfiteatru jest doskonałym miejscem na tworzenie spotkań kulturalnych.

W związku z tym wygenerował się pomysł na zainicjowanie plenerowego koncertu muzyki klasycznej.

Letnie koncerty plenerowe odbywają się corocznie w najpiękniejszych kompleksach parkowych kraju – chcemy aby podobne koncerty weszły na stałą mapę wydarzeń kulturalnych Parku BUCZYNA.

Niniejsza inicjatywa jest promowana na skalę całego województwa podkarpackiego. Inicjatywa będzie także zaprezentowana jesienią 2017 r., podczas spotkania międzynarodowego, duńsko-fińsko-litewsko-białorusko-polskiego projektu LEVER, jako przykład kulturalnej inicjatywy lokalnej, angażującej lokalną społeczność. Wnioski i doświadczenia oraz dobre praktyki z realizacji inicjatywy znajdą się w publikacji podsumowującej projekt LEVER.

Pomysłodawcy:

Grupa Inicjatyw Różnych to osoby, które pozyskują środki finansowe z różnych źródeł, inicjują i wdrażają inicjatywy oddolne dla mieszkańców gminy Sędziszów Młp., Ropczyc i okolic.

  • W 2015 r. został przeprowadzony bezpłatny kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców Góry Ropczyckiej i okolic (udział wzięło 80 osób) oraz pokaz pierwszej pomocy i zwiedzanie wnętrza karetki w przedszkolu w Górze Ropczyckiej (dla 20 dzieci).

  • W 2016 r. w powiecie ropczycko-sędziszowskim odbyły się bezpłatne kursy językowe, dzięki którym rodziny goszczące uczestników Światowych Dni Młodzieży bez problemu mogły się porozumieć z zagranicznymi gośćmi. W ramach 3 miesięcznego kursu 50 osób nauczyło się podstaw komunikacji w językach angielskim i hiszpańskim.

  • Ponadto od 2009 roku członkowie Grupy byli zaangażowani w rozwój projektu Szlachetna Paczka na terenie Gminy Sędziszów Młp.

  • Grupa, w X.2016 r., po wyborze w rekrutacji została zaproszona, jako grupa pilotażowa, do 3-letniego, międzynarodowego projektu LEVER (http://culture-lever.net). Celem współpracy jest  wypracowanie nowych metod i sposobów rewitalizacji małych miejscowości, gdzie organizacje społeczeństwa obywatelskiego i wolontariusze z sektora szeroko pojętej kultury, sztuki i zachowania dziedzictwa kulturowego – są angażowani by wypracować i zaoferować dostępne dla każdego działania z obszaru kultury i sztuki – integrujące lokalną społeczność i podnoszące atrakcyjność miejscowości, w której się toczą, w oczach jej mieszkańców, turystów czy inwestorów.

Małgorzata Gałda

 

ReklamaReklamaMałgorzata Gałda
Redaktor działu Turystyka i Sport - Domorosła kucharka, turystka, społecznik i wolontariusz. Za sprawą Taty –miłośniczka sportów wszelakich. Wakeborder - Amator, przez duże A. Bywa trenerką Jogi Śmiechu. Otwarty umysł. Niepokorny duch. Wieczne dziecko. Marzycielka.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: