Jesteś tutaj
Home > Zdrowie & Smaki > ZIOŁOWO MI

ZIOŁOWO MI

Zielicha Hanna portal Południowa Polska

Znana od pokoleń wiedza na temat właściwości leczniczych dzikich roślin niestety została bardzo zapomniana na przestrzeni ostatniego półwiecza, głownie z uwagi na rozwój i rozpowszechnienie farmakoterapii. Przekazywana niegdyś ustnie przez nasze babki i prababki, w dzisiejszych czasach stała się niemal dobrem luksusowym. Obecnie obserwujemy wyraźny powrót do naturalnych metod profilaktyki zdrowotnej i terapii wielu powszechnych schorzeń. Dlatego wspaniale, że głodni tajników staropolskich metod wykorzystywania zasobów przyrody jako naturalnej apteki, spiżarni i drogerii mogą spotkać się z niesamowitą Hanną „Zielichą” Świątkowską, podczas cyklicznie organizowanych warsztatów zielarskich „Ziołowo mi” w Dobrym Miejscu, w podkarpackiej Alfredówce.

Hanna Świątkowska, z wykształcenia zootechnik, mówi o sobie, że z zamiłowania, wiedzy i wyboru jest zielarką, terapeutką i społecznikiem, a także od ponad ćwierćwiecza wiedźmą we współczesnym wydaniu. Charyzmatyczna, tajemnicza i przyciągająca niezwykłym magnetyzmem kobieta. Swoją wiedzę o roślinach, ich właściwościach leczniczych i zastosowaniu zdobywała początkowo w sposób tradycyjny od swojej babci, znanej w swojej okolicy uzdrowicielki. Poprzez lata pracy z darami Matki Natury odkryła swoją największą pasję, jaką jest pomaganie ludziom. Do dzisiaj ziołolecznictwo jest główną, ale nie jedyną metodą z jaką pracuje. Pasjonują ją także sztuka kulinarna z wykorzystaniem roślin dzikorosnących, a także ruch, dźwięk, kolor i hydroterapia. Jej niesamowite historie, przepisy oraz sposób patrzenia na świat sprawiają, że samo przebywanie z nią ubogaca, uczy pokory i zachęca do własnych poszukiwań. Odkrywanie z nią prawd, o których dzisiejszy świat już zapomniał napawa nadzieją i inspiruje, a zgłębianie tajemnic przyrody, historii i mitologii staje się niezwykłą podróżą, pozwalającą uzyskać dystans do pędzącej rzeczywistości i wszechobecnej technologii.

Zielicha Hanna od wielu lat zajmuje się prowadzeniem warsztatów zielarskich, których ważną częścią są spacery poznawcze. W ich trakcie uczy uczestników identyfikacji roślin dzikorosnących naszego klimatu w ich naturalnych środowiskach. Praktyka jest przeplatana podaną w ciekawy sposób teorią, duży nacisk kładziony jest także na osobiste doświadczenie Natury i Przyrody oraz ich energii i prastarej mocy. Podczas ostatniej edycji, która odbyła się w drugi weekend maja uczestnicy zapoznali się z możliwościami jakie otwiera wiosna i specyficzne dla niej surowce roślinne, takie jak pokrzywa, pędy sosny, kwiaty lilaka, czarnego bzu, mniszka lekarskiego i wiele, wiele innych roślin. Spotkania-pogadanki przybliżyły tematykę profilaktyki zdrowotnej za pomocą wiosennych roślin rodzimych. Wiele godzin pracy w terenie miało na celu naukę rozpoznawania, poprawnego zbioru i konserwacji surowców zielarskich.

Wiele mówiło się o wzmocnieniu organizmu po okresie zimowych niedoborów oraz prostych rozwiązaniach kulinarnych, ułatwiających oczyszczanie organizmu. Można było także poznać zabiegi kosmetyczne, bazujące na dostępnych roślinach, przepisy i pomysły na wykorzystanie roślin wiosennych na bieżąco oraz metody konserwacji ich potencjału.

Przepiękne umiejscowienie w ekologicznym, bazującym na kuchni roślinnej gospodarstwie agroturystycznym „Dobre Miejsce” położone we wsi Alfredówka w gminie Nowa Dęba, sprzyja kontemplacji otaczającej zieleni. Właściciele tego specyficznego mini-pensjonatu z niezwykłą dbałością stworzyli specjalistyczną ofertę w zakresie turystyki przyrodniczej, dlatego przyznano mu prestiżowy ekocertyfikat Blisko Natury, jako jednej z 36 agroturystyk z całej Polski. Ciepła, rodzinna atmosfera, domowa kuchnia i wyjątkowa gościnność pozwalały na głęboki relaks i oderwanie się od codziennych problemów. Chętni uczestnicy mogli spróbować zielarskiej medytacji, czyli świadomego bycia wśród roślin, ćwiczeń oddechowych i stymulujących zmysły wzroku, smaku i węchu. Było to doprawdy doświadczenie na pograniczu magii, alchemii i współczesnej wiedzy z dziedziny fitoterapii (ziołolecznictwa). A lekcja szacunku do roślin w postaci nauki zbierania tylko takiej ilości surowca jaka jest nam niezbędna i wielokrotnie wybrzmiała prośba o nie marnowanie go, zostanie z uczniami Zielichy Hanny na zawsze.

Kolejna edycja Warsztatów „Ziołowo mi” już we wrześniu, a wtedy Hanna Światkowska zaprosi do zbioru dzikich owoców i orzechów oraz pokaże jak robi się tradycyjne konfitury i soki z bogatych darów jesieni.

Tekst i foto: Małgorzata Gałda

Foto ziół: Magdalena Małaczyńska

 

ReklamaReklamaMałgorzata Gałda
Redaktor działu Turystyka i Sport - Domorosła kucharka, turystka, społecznik i wolontariusz. Za sprawą Taty –miłośniczka sportów wszelakich. Wakeborder - Amator, przez duże A. Bywa trenerką Jogi Śmiechu. Otwarty umysł. Niepokorny duch. Wieczne dziecko. Marzycielka.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: