Jesteś tutaj
Home > Oko na miasto > ART CELEBRATION – EAST UNITED

ART CELEBRATION – EAST UNITED

22 czerwca 2017 r. w Filharmonii Podkarpackiej, odbył się koncert Art Celebration, inaugurujący tegoroczną edycję Wschodu Kultury w Rzeszowie. Na scenie pojawili się muzycy związani z Podkarpaciem, a program koncertu nawiązywał do artystów pochodzących ze wschodu – Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima, Tomasza Stańko, Stanisława Lema oraz Andy Warhola.
Art Celebration, to autorski projekt stworzony w 2013 roku przez Zbigniewa Jakubka oraz Bartłomieja Skubisza, w którym przez kolejne lata ambitnie łączą różne gatunki muzyki ze sztuką i zapraszają do współpracy najznamienitszych artystów.
Tegoroczny, piąty koncert Art Celebration – East United, składał się z trzech części. W pierwszej, zatytułowanej „Muzyczny Rzeszów”, wystąpili soliści: Jacek Ścibor, Zbigniew Jakubek, Tomasz Nowak, Dominik Wania, Vitold Rek, Tomasz Sowiński, Bartłomiej Eskaubei Skubisz oraz Miłosz Pękala z towarzyszeniem Arso Ensemble, wykonując utwory Nachuma Sternheima, Wojciecha Kilara i Tomasza Stańko, w aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka.

W drugiej części koncertu „Lem. Muzyczne sfery”, Vitold Rek & the Spark, łącząc muzykę akustyczną, elektroniczną z rapem i czytanymi przez Rafała Potockiego fragmentami „Solaris” w realny sposób przenieśli publiczność w świat fantastyki Stanisława Lema, zaspokajając gusta najbardziej wytrawnych słuchaczy jazzu.
Ostatnia część koncertu należała do bieszczadzkiego zespołu Tołhaje , który wykonał materiał z unikatowej płyty „Mama Warhola”, zawierającej archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol -matki Andy’ego Warhola. Ze sceny Filharmonii Podkarpackiej rozbrzmiewały dźwięki etno, wydobywające się z cymbałów, liry korbowej oraz nawiązujące do nowojorskiego artystycznego świata elektroniczne i gitarowe brzmienia. Całości dopełniał fantastyczny głos wokalistki Marii Kulik.
W ramach podziękowań publiczność nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco.

Magdalena Małaczyńska

 

ReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: