Jesteś tutaj
Home > Styl Życia & Art > 8. EDYCJA PRZEGLĄDU NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO W ZAMOŚCIU

8. EDYCJA PRZEGLĄDU NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO W ZAMOŚCIU

KF Stylowy po raz kolejny zaprosił na 8. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, która odbyła się w dniach 19-25 maja 2017. W programie znalazły się najciekawsze filmy francuskie ostatnich lat, prezentowane na międzynarodowych festiwalach. Można było zobaczyć wiele interesujących tematów.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

19 maja 2017 /piątek/

18:30 Martwe wody, reż. Bruno Dumont, Francja, Niemcy 2015, 122’

20 maja 2017 /sobota/

16:30 Tour de France, reż. Rachid Djaïdani, Francja 2016, 95’

18:30 Jutro będziemy szczęśliwi, reż. Hugo Gélin, Francja, Wielka Brytania 2015, 115’

21 maja 2017 /niedziela/

16:30 Czerwony żółw, reż. Michael Dudok de Wit, Francja, Belgia 2016, 80’

18:30 Odyseja, reż. Jérôme Salle, Francja 2015, 122’

22 maja 2017 /poniedziałek/

18:30 mamy2mamy, reż. Noémie Saglio, Francja 2016, 94’

23 maja 2017 /wtorek/

18:30 Fatima, reż. Philippe Faucon, Francja, Kanada 2015, 78’

24 maja 2017 /środa/

18:30 Wyprawa, reż. Bruno Podalydès, Francja 2015, 105’

25 maja 2017 /czwartek/

18:30 Dzieciak, reż. Philippe Lioret, Francja, Kanada 98’

Moim zdaniem niekwestionowana perełką przeglądu był film JUTRO BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI. Początkowo w dość przewidywalnie zaczynającym się scenariuszu, zaczyna dominować ciekawy wątek losów głównego bohatera Samuela granego przez znanego z roli w Nietykalnych –Omara Sy. Niespodziewane pojawienie się w jego życiu córki wywraca jego świat do góry nogami. Jako widz dajemy się wciągać w piękną grę, w której obowiązują poważne zasady- wzajemna miłość ojca i córki. Film naprawdę wzrusza, uczy, bawi a także pozostawia nas z refleksją na temat naszego życia, nie bez powodu pod jakże adekwatnym tytułem… więcej nie opowiem- szczerze zapraszam Was do obejrzenia, nie pożałujecie.

Innym, równie dobrym jest TOUR DE FRANCE, ze świetną rolą Gerarda Depardieu. Poznajemy świat wielokulturowej i wielonarodowej Francji, Depardieu gra Serge’a zgorzkniałego ojca w konflikcie z synem, który poznaje jego znajomego, rapera Far’Hook’a. Obydwaj zdani na siebie odbywają wspólną podróż, podczas której jesteśmy świadkami, jak w bólu nawiązuje się między nimi więź. Serge maluje obrazy Verneta powstałe we francuskich portach, do których zabiera go młody muzułmański „kierowca”. Przełamują oni wspólną niechęć, nawiązując nić przyjaźni. Reżyser świetnie nawiązuje do multikulturowych problemów współczesnej Europy, pokazując nam że sztuka może zbliżyć, pokonać wszelkie uprzedzenia i działać jak mediator. Zachęcam do obejrzenia.

FATIMA- to ciekawy obraz nakręcony na podstawie wspomnień emigrantki z Afryki- Algierii. Fatima główna bohaterka samotnie wychowuje córki i mieszka w Lyonie. Jej osiemnastoletnia córka Nesrine rozpoczyna studia medyczne, ambitnie podchodząc do życia. Relacja z młodszą, zbuntowaną piętnastolatką nie jest łatwa. Souad wstydzi się, że matka jest niewykształcona i wytyka jej słaby francuski. Fatima kocha obie tak samo, są dla niej źródłem dumy, ale i frustracji. Jednak codziennie pracuje ponad siły, by zapewnić im lepszą przyszłość. Wierzy, że inny kolor skóry nie odbiera szansy na dobre życie we Francji. Pewnego dnia ulega wypadkowi i zostaje w domu, zaczyna pisać dziennik oraz wiersze po arabsku, o wszystkim, czego nie może wyrazić po francusku. Film odbudowuje wiarę w człowieka i podstawowe wartości życia, pokazuje świat innych narodów, jednak zbudowany na takich samych zasadach jak nasze. Warty zobaczenia szczególnie w obecnych geopolitycznych realiach.

I na koniec WYPRAWA –świetna komedia francuska, główny bohater z duszą dziecka, Michel od zawsze marzy, by być pilotem. Ale kończąc 50 lat odkrywa w sobie pasję do kajakarstwa. Natychmiast kupuje w sieci składany kajak i cały potrzebny sprzęt i zaczyna przygotowania do wielkiej wyprawy. Bardzo ambitnie ćwiczy wiosłowanie na sucho, ale żona Rachelle przekonuje go, aby wyruszył na w podróż za swoim marzeniem. Nasz bohater nie jest jednak w stanie wypłynąć daleko, zbyt słaby jest, by oprzeć się pokusom spotykanym przez niego podczas podróży, które są zaczątkiem wielu komicznych sytuacji. Reżyser ironizuję o życiu, uświadamiając nam, jak jest zmienne i czasem nieprzewidywalne. A Rachelle nie działa bez powodu – ale o tym dowiedźcie się oglądając go. Polecam Wam tą lekką komedię.

Małgorzata Kowalczyk

ReklamaMałgorzata Kowalczyk
Redaktor działu Styl Życia & Art. ... niepoprawna marzycielka, z wykształcenia marketingowiec z zamiłowania kinomaniak. Uwielbia naturę i wszystko co z nią związane - przyrodę, zdrowy tryb życia, uwielbia ciekawe przepisy. Kocha podróżować, najchętniej mieszkałaby w ciepłych krajach, może Chorwacja? bo klimat w Polsce jest dla niej zdecydowanie za zimny. Pochłania filmy - różne i dużo, każdy czegoś uczy.

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: