Jesteś tutaj
Home > Sport i Turystyka > TAJEMNICZE ROZTOCZE

TAJEMNICZE ROZTOCZE

Roztocze portal Południowa Polska

Popularny łamaniec językowy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” jest znany chyba każdemu Polakowi . Jednak niewielu z nas wie, gdzie tak naprawdę znajduje się ta miejscowość. Roztocze, bo o nim mowa, kryje na swoim obszarze wiele innych ciekawych i urokliwych zakątków, do których z pewnością warto zajrzeć podczas niedawno otwartego sezonu turystycznego. Jako jeden z najbardziej niedocenianych i najmniej poznanych przez statystycznego Kowalskiego regionów naszego kraju, oferuje dla wielu jeszcze nieodkryte, magiczne źródła niezapomnianych wspomnień.

Roztocze, jako kraina geograficzna łączy Wyżynę Lubelską z Podolem tworząc wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, szerokości 12–32 km i długości około 180 km. Przebiega on z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do samego Lwowa. Jako świadek wspólnej historii Polski i Ukrainy stanowi niezwykle bogaty tygiel kulturowy, kuszący wytrawnych badaczy oraz turystów stroniących od zgiełku, zatłoczonych szlaków, czy szukających dziewiczej natury. Etymologia nazwy wskazuje na źródłosłów „roztaczać”, co w gwarze ludowej oznacza dzielić. Rozdziela ono bowiem dorzecza takich rzek jak Wieprz, Bug oraz San i Dniestr. Gęste rozmieszczenie licznych dorzeczy: Jeleń, Tanew, Potok Łosiniecki, Sopot, Szum, Wieprz, tworzy malowniczą wodną sieć o zjawiskowej urodzie. Z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono tu Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe: Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Lasy Janowskie, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy oraz rezerwaty (m.in. Sołokija czy Nad Tanwią). Przepiękny, najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce, powstał w 1974 roku, a na jego terenie nadal prowadzona jest hodowla sympatycznego konika polskiego, będącego jego symbolem.

Miejscowości, które z pewnością warto odwiedzić to: Zwierzyniec, Susiec, Guciów, Szczebrzeszyn, Horyniec Zdrój oraz niezwykły Zamość- miasto twierdza- wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jako pierwszy w naszym wakacyjnym cyklu o Roztoczu chcemy przedstawić Zwierzyniec, gdzie jak podają źródła historyczne żona III Ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego, a później żona Jana III Sobieskiego – sławna Marysieńka, nakazała stworzyć od podstaw staw, z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. To tu rozkwitła ich rozsławiona w listach Króla Polski miłość . Dopiero 100 lat później w latach 1741-47, VII Ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski zmienił teatr w barokowy kościół, jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa. Ten oryginalny zabytek znany jest współcześnie jako Kościół „na wodzie”. Zwierzyniec uchodzi za „stolicę” Roztocza Środkowego. Położony jest nad urokliwym Wieprzem, przy granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Powstał w 1593 r. na terenie tzw. włości Szczebrzeskiej, włączonej do ordynacji zamojskiej przez jej założyciela -kanclerza Jana Zamoyskiego. Powstał tu wtedy drugi w Polsce zwierzyniec myśliwski, majestatycznie ogrodzony 30 kilometrowym parkanem oraz wybudowano okazały dwór, zwany modrzewiowym. Stąd właśnie wywodzi się nazwa tej niezwykłej miejscowości. Na przełomie XIX i XX w. Zwierzyniec stał się modną miejscowością letniskową. Był on milczącym świadkiem krwawych zmagań I i II Wojny Światowej. To tutaj hitlerowcy urządzili obóz dla jeńców francuskich, przekształcony później w obóz przejściowy dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny. Wejście na te tereny Armii Czerwonej w 1944 r. niestety nie przyniosło upragnionego spokoju. 350 letnia Ordynacja Zamoyska została rozwiązana, a ostatni ordynat trafił za kratki z powodu fałszywych oskarżeń. Wymagał on później gruntownej odbudowy, a prawa miejskie zostały mu nadane dopiero w 1990 roku.

Warto zobaczyć:

Barokowy kościół filialny „na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena z XVIII wieku

Pałac dawnej Ordynacji Zamojskiej, tzw. Pałac Plenipotenta (obecnie siedziba Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego) z XIX wieku

Budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej z XIX wieku

Willa Potockich i willa Kosteckich z I połowy XX wieku

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN

Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra

Stawy Echo

Szczególnie walory środowiska naturalnego, nieskażone przez przemysł i nadmierny ruch samochodów, czyste rzeki, lasy i powietrze tworzą na Roztoczu jedyny w swoim rodzaju mikroklimat sprzyjający aktywnemu i ekologicznemu wypoczynkowi. Włodarze regionu wiele inwestują w ostatnich latach w promocję i rozwój infrastruktury turystycznej tego terenu, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Hasło marketingowe Roztocze- witalność z natury – w stu procentach oddaje wrażenia jakie czekają tu na odwiedzających. Absolutny MUST BE nie tylko dla amatorów leśnych wędrówek i zapalonych grzybiarzy!

Małgorzata Gałda

ReklamaMałgorzata Gałda
Redaktor działu Turystyka i Sport - Domorosła kucharka, turystka, społecznik i wolontariusz. Za sprawą Taty –miłośniczka sportów wszelakich. Wakeborder - Amator, przez duże A. Bywa trenerką Jogi Śmiechu. Otwarty umysł. Niepokorny duch. Wieczne dziecko. Marzycielka.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: