Jesteś tutaj
Home > Recenzje > POWIDOKI – recenzja

POWIDOKI – recenzja

Powidoki - Wajda Linda portal Poludniowa Polska

„Powidoki” to ostatni głośny film Andrzeja Wajdy. Opowiada o Władysławie Strzemińskim, prekursorze unizmu, weteranie I wojny światowej, niegdyś zwolenniku rewolucji w komunistycznej Polsce.

Wajda czyni z nas świadków pięciu ostatnich lat życia malarza i profesora łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Mistrz nie zdradza wielu osobistych wątków głównego bohatera, którego chlubnie gra Bogusław Linda. To artystyczny testament. Tym smutnym obrazem największy polski reżyser filmowy rozlicza się z własnymi odczuciami wobec władzy, a także jego powinnościami wobec sztuki i odbiorców. Mimo tak tragicznej rzeczywistości, końcowo zostawia dla nas przesłanie: warto żyć i tworzyć, niezależnie od okoliczności. To jak uśmiech przez łzy.

Polski Instytut Sztuki Filmowej zdecydował się wybrać „Powidoki” na reprezentanta w tegorocznym wyścigu po Nagrody Akademii. W hołdzie tej wielkiej postaci, trzeba go zobaczyć, bo to zakończona nieodwołalnie epoka polskiego kina, pozostanie miejmy nadzieje, dla przyszłych pokoleń.

Małgorzata Kowalczyk

ReklamaReklamaMałgorzata Kowalczyk
Redaktor działu Styl Życia & Art. ... niepoprawna marzycielka, z wykształcenia marketingowiec z zamiłowania kinomaniak. Uwielbia naturę i wszystko co z nią związane - przyrodę, zdrowy tryb życia, uwielbia ciekawe przepisy. Kocha podróżować, najchętniej mieszkałaby w ciepłych krajach, może Chorwacja? bo klimat w Polsce jest dla niej zdecydowanie za zimny. Pochłania filmy - różne i dużo, każdy czegoś uczy.

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: