Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > KUBA KAMIŃSKI – SZEPTUCHY („The Whisperers”) W GALERII DWA PLANY

KUBA KAMIŃSKI – SZEPTUCHY („The Whisperers”) W GALERII DWA PLANY

galeria Dwa Plany - Szeptuchy portal Południowa Polska

Szeptuchy – „The Whisperers” to kolejna wystawa fotografii w Galerii DWA PLANY, którą przygotowaliśmy specjalnie przy okazji największej imprezy kulturalnej w Rzeszowie – Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury startuje już za dwa tygodnie!

W kontekście tego wydarzenia chyba trudno o lepszy i ciekawszy temat, pokazujący tajemniczość i mistycyzm wyjątkowej społeczności z terenów pogranicza Polski i Białorusi, o której mówi się, że ma niezwykłą siłę uzdrawiania i wypędzania złych mocy …

Autorem reportażu oraz 25 wybranych na wystawę prac jest Kuba Kamiński, fotograf Polska Agencja Prasowa, European Photopress Agency oraz dziennika Rzeczpospolita. Laureat m. in. konkursu NPPA – National Press Photographers Association Best of Photojournalism, IPA Awards, nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Grand Press Photo 2015.

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z Autorem: 22 czerwca (czwartek) o godzinie 19:00. Wystawa potrwa do 6 lipca.

O projekcie:

Szeptuchy to ludzie, którzy wierzą że posiadają dar od Boga, dający im moc uzdrawiania wszelkiego rodzaju chorób i fizycznego bólu. Twierdzą, że są w stanie rzucać zaklęcia i uroki dzięki którym uwalniają swoich bliźnich w potrzebie od wpływu złych mocy. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od sposobu, w jaki traktują swoich wierzących, szeptając specjalne modlitwy do uszu.

Szeptuchami są przede wszystkim starsze kobiety. Mieszkają w małych wioskach na Podlasiu we wschodniej części Polski, kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Są w większości wyznawcami cerkwi prawosławnej, która jednak w sposób stanowczy i bardzo wyraźny odcina się od tego rodzaju praktyk. Mają swoich stałych „pacjentów”, nie tylko z pobliskich wsi ale także z całej Polski, Białorusi, a nawet odległych zakątków świata. Od setek lat stanowią część lokalnej kultury pogranicza polsko – białoruskiego i Podlasia – krainy mistycyzmu i symboli, które dyktują specyficzny rytm życia swoich mieszkańców…

Wystawa jest częścią projektu Kultura po zmroku – Rzeszów 2017 organizowanego w ramach Festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

ReklamaPodobne artykuły

Dodaj komentarz

Top
%d bloggers like this: