Jesteś tutaj
Home > Recenzje > ZAĆMA – RECENZJA

ZAĆMA – RECENZJA

Zaćma film, recenzja, portal Południowa Polska Małgorzata Kowalczyk

„Zaćma” to tytuł nowego filmu Ryszarda Bugajskiego z gatunku biograficznego. W obsadzie znaleźli się m.in.: Janusz Gajos, Maria Mamona i Małgorzata Zajączkowska.

To historia sadystycznej funkcjonariuszki UB, pseudonim „Krwawa Luna”, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Akcja filmu toczy się w drugiej połowie lat 50-tych. Główną rolę Julii Brystigierowej, eksfunkcjonariuszki Ministerstwa Bezpieczeństwa, zagrała Maria Mamona. Postać Julii zasłynęła z bestialskiego katowania więźniów politycznych, także donoszenia również na swoich partyjnych towarzyszy. Podczas oglądania filmu obserwujemy, jak główna bohaterka dojrzewa, zmienia się, kiełkuje w niej refleksja o życiu, szuka porady duchowej, ubiegając się o prywatną audiencję u Prymasa Stefana Wyszyńskiego- znakomicie zagranego przez Marka Kalitę. Przed spotkaniem z Prymasem, na jej drodze staje oślepiony ksiądz (Janusz Gajos), który nie pozostaje obojętny na jej okrucieństwo. Pomocna okazuje się też cierpiąca na kryzys wiary zakonnica (Małgorzata Zajączkowska). W filmie zostajemy świadkami wewnętrznej walki byłej funkcjonariuszki, jej poszukiwania swojej dalszej drogi i mnóstwa wątpliwości dotyczących wiary. Reżyser słynnego „Przesłuchania” funduje nam analizę psychiki głównej bohaterki, która przeżywa wewnętrzny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić całe swe dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości. Powoli stajemy się świadkami jak pęka i zmienia swoje życie. Pozostajemy z refleksją, że zawsze można zmienić się na lepsze, musi być tylko szczera chęć i świadomość zainteresowanego. Budujące przesłanie. Polecam dla pasjonatów historii i nie tylko.

Małgorzata Kowalczyk

 

ReklamaReklamaMałgorzata Kowalczyk
Redaktor działu Styl Życia & Art. ... niepoprawna marzycielka, z wykształcenia marketingowiec z zamiłowania kinomaniak. Uwielbia naturę i wszystko co z nią związane - przyrodę, zdrowy tryb życia, uwielbia ciekawe przepisy. Kocha podróżować, najchętniej mieszkałaby w ciepłych krajach, może Chorwacja? bo klimat w Polsce jest dla niej zdecydowanie za zimny. Pochłania filmy - różne i dużo, każdy czegoś uczy.

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: