Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > MALARSTWO CYFROWE W RZESZOWIE – WERNISAŻ MIKOŁAJA BIRKA JUŻ 1 CZERWCA

MALARSTWO CYFROWE W RZESZOWIE – WERNISAŻ MIKOŁAJA BIRKA JUŻ 1 CZERWCA

Mikołaj Birek portal Południowa Polska indie

W Dzień Dziecka, w rzeszowskiej Galerii na Najwyższym Poziomie, odbędzie się otwarcie wystawy prac malarskich i animacji Mikołaja Birka. Artysta prezentuje cykl zatytułowany Infekcje. Wstęp wolny.

Prace powstawały od listopada 2016 do maja 2017 roku. – Malowane w technice digital paintingu, czyli malarstwa cyfrowego, wydrukowane na płótnie obrazy skupiają się na autoportrecie i akcie w kontekście stanów chorobowych – bardziej mentalnych, niż cielesnych – mówi Autor. Zniekształcone, kontrastujące formy wyłaniają się z ciemności, ostre światło wydobywa nakładające się na siebie kształty rysów twarzy, dłoni, ciała.

Cykl od początku planowany był jako jednorodna, a nawet jednostajna seria z jednym, wyróżniającym się formą i treścią obrazem-kontrapunktem – opowiada artysta. „Infekcje” wyróżniają się na tle jego dotychczasowego dorobku, zdominowanego dotąd przez malarstwo pejzażowe i skupione wokół pejzażu animacje. – Jest to niejako powrót do lat studenckich – dodaje młody twórca – kiedy autoportret (z przyczyn logistycznych) był najlepszym i najbardziej przystępnym ćwiczeniem rysunkowo-malarskim.

Mikołaj Birek jest wielbicielem dzieł Goyi, De Ribery i Bacona – wystawę traktuje jako swego rodzaju hołd dla swoich mistrzów. Ta wystawa to gratka dla zainteresowanych szeroko pojętą sztuką i nowymi mediami, którzy powinni spędzić interesujący wieczór. Obrazom towarzyszyć będzie projekcja kilku filmów animowanych autorstwa Mikołaja, zrealizowanych w latach 2008 – 2011.

Mikołaj Birek pochodzi z Łodzi. W Rzeszowie ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Piotra Michałowskiego. Studiował grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (dyplom licencjata w Pracowni Rysunku prof. Stanisława Sobolewskiego). Dyplom magistra uzyskał w Pracowni Fotografii i Multimediów prof. Haliny Cader-Pawłowskiej. Obecnie jest wykładowcą w Katedrze Grafiki Komputerowej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, animacją, wideo, kompozycją i obróbką dźwięku. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych i laureatem konkursów z dziedziny animacji. Mieszka w Nowym Borku z żoną i trzema kotami.

Organizatorem wystawy są Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Elektromontaż Rzeszów SA. Galeria na Najwyższym Poziomie mieści się w budynku Elektromontażu Rzeszów na 11. piętrze. Dokładny adres to ul. Słowackiego 20. Początek artystycznego spotkania o 18:00.

Iwona Leonowicz-Bukała

ReklamaReklamaSylwia Wojtowicz-Sander
Spontaniczna. Urodzona optymistka. Nie lubi utartych schematów i ustalonych reguł. Ceni wolność i indywidualność. Bardziej od wygodnej kanapy woli aktywny wypoczynek, najlepiej zimową porą w górskiej scenerii. Nawet w natłoku obowiązków znajdzie czas na małe espresso z przyjaciółką.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: