Jesteś tutaj
Home > Sport i Turystyka > KOBIECA JOGA W BIESZCZADACH

KOBIECA JOGA W BIESZCZADACH

Marina joga portal Południowa Polska

Joga staje się ostatnio coraz bardziej popularna i doceniana. Po latach uchodzenia niemal za guru sekt, nauczyciele tej metody pracy z ciałem i umysłem wychodzą z podziemia. Tworzą profesjonalne szkoły, warsztaty zajęciowe oraz turnusy zdrowotne w pięknych miejscach naszego regionu.  W dzisiejszym, zabieganym świecie nie brakuje chętnych i aktywnie praktykujących, którzy zdążyli się już przekonać o korzyściach płynących z regularnych ćwiczeń. Między innymi w ostatni weekend marca, w malowniczo położonej – Karpackiej Sadybie bieszczadzkiego Smereku, grupa kilku kobiet uczestniczyła w Female Yoga Retreat pod okiem rosyjskiej instruktorki Mariny Erminy z rzeszowskiego DawMar Wellbing.

Marina Ermina, z pochodzenia Rosjanka, ostatnie klika lat swojego życia spędziła w podróży po Azji, głównie Indiach i Nepalu. Wywodzi się z jednej z londyńskich szkół, jest nauczycielką  metody Sivananda- tzw. ”łagodna joga”, podchodząca ze szczególnym szacunkiem do ciała i respektująca jego ograniczenia. To ścieżka, która zachowała tradycyjny, integralny charakter, a duży nacisk kładzie także na rozwój duchowy. Marina mieszka od roku w Rzeszowie, dokąd sprowadził ją jej partner życiowy, Dawid Skrzypek, z którym stworzyli DawMar Wellbing. Prowadzą razem, ale też osobno, zajęcia Gentle Yoga w Kasia Twardzik Studio w Rzeszowie, koncerty mis tybetańskich, sesje relaksacyjne i różnorodne warsztaty. Co drugą niedzielę realizują też projekt Family Welbiing Day w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury – nieodpłatne spotkania otwarte dla rodziców i dzieci, uwielbiane przez najmłodszych, a także cieszące się dużą frekwencją. Ich wspólnym marzeniem jest stworzenie ekologicznego gospodarstwa z zapleczem noclegowym, gdzie mogliby prowadzić swoje zajęcia, turnusy zdrowotne, tzw. Yoga retreats , a prywatnie mieszkać i żyć. Na ten cel została już zakupiona ziemia w okolicach Połomii, gdzie już w tym roku będą zbierać swoje pierwsze ekoplony.

Tak barwny i niecodzienny duet, jaki tworzą Marina i Dawid intryguje oraz przyciąga amatorów zdrowego stylu życia, holistycznego podejścia do ludzkiej egzystencji i wschodniego modelu bycia „tu i teraz”. Za nimi już jeden cykl koedukacyjnych warsztatów Joga Retreat w bieszczadzkim Chmielu, w listopadzie 2016 r. Tej wiosny, 29 marca, na jogowy, weekendowy wypoczynek udało się 5 podkarpackich kobiet szukających oddechu, relaksu i zatrzymania się w codziennym wyścigu szczurów. „Women Sacred Space Retreat”, oprócz ciekawego gościa, prosto z Londynu, specjalistki od terapii dźwiękiem- Gayatri Robertson, miał także bogaty program zawierający: jogę, śpiew, kąpiele dźwiękowe oraz koła kobiece. Uczestniczki chętnie pomagały w przygotowaniu zdrowych, ekologicznych posiłków oraz dzieliły się swoimi kulinarnymi doświadczeniami. Niewątpliwą zaletą pobytu były kosmopolityczna atmosfera oraz możliwość porozmawiania po angielsku, który to język był oficjalnym sposobem porozumiewania się na warsztatach. To pierwszy w tym roku, pogodny weekend w podkarpackich górach, co stworzyło także okazję do połączenia się z pięknem natury, budzącej się nieśmiało do życia po długiej, białej zimie. Uczestniczki pochodziły z różnych środowisk, krajów, miały inną religię i nawyki żywieniowe, jednak jeden wspólny cel – relaks i powrót do wewnętrznej harmonii. Po wysłuchaniu relacji i zabawnych anegdot, można z pewnością stwierdzić, że im się to udało.

Niespieszne realizowanie programu, możliwość niemal nieograniczonego snu i poobiednich drzemek, pozwoliły na regenerację i odzyskanie energii. Marina wspomina ze śmiechem, jak długo tworzyła tak przemyślany program, a dzisiejsze kobiety po prostu potrzebują się dobrze wyspać, ponieważ są tak wykończone na co dzień. Mnie osobiście ujął ostatni punkt programu, podczas pożegnalnego wieczoru, który w dosłownym tłumaczeniu brzmi – Patrzenie w Gwiazdy (ang. stargazing). Na terenie rezerwatu ciemnego nieba – Parku Gwiezdnego, który jest drugim pod względem wielkości obszarem chronionego nieba w Europie oraz drugim tego typu parkiem w Polsce, wrażanie musiało być naprawdę piorunujące. Nie można także nie wspomnieć o ciągłej symfonii dźwięków mis tybetańskich, gongów i przeróżnej maści instrumentów rodem prosto z Indii, która koiła zmysły i wprowadzała magiczny, niecodzienny klimat. Doznania jakie towarzyszą takim koncertom jest bardzo trudno opisać słowami, dlatego zachęcamy do doświadczenia tych pozytywnych wibracji na własnej skórze, a może bardziej precyzyjnie – na ciele, umyśle i duszy…

Lato 2017 będzie obfitować w podobne wydarzenia, o których będziemy Was informować na bieżąco, na łamach naszego portalu. Marina już szykuje na początku wakacji wyjazd dla rodzin z dziećmi do Karpackiej Sadyby, a Kasia Twardzik zaprasza tam na 2 turnusy z pilatesem, yogą i body art na przełomie lipca i sierpnia.

Dlaczego warto praktykować jogę?
– Jest odpowiednia i bezpieczna dla każdego, bez względu na wiek i sprawność fizyczną.
– Rozwija sprawność ruchową, łagodzi problemy z kręgosłupem, nadaje ruchomość stawom.
– Uodparnia na stres i łagodzi jego negatywne skutki, relaksuje i wycisza umysł.
– Wzmacnia wiarę w siebie, poprawia samoocenę i rozwija równowagę emocjonalną.
– Wpływa dobroczynnie na wszystkie układy ciała. Tonizuje mięśnie, gruczoły i narządy wewnętrzne, a także wspiera siły odpornościowe organizmu.
–Łączy stan spokoju i wyciszenia z jednoczesnym uczuciem siły i energii życiowej.

Marina Ermina
DawMar Wellbeing
website: www.dawmar.weebly.com
facebook: www.facebook.com/DawMarWellbeing

Małgorzata Gałda

ReklamaReklamaMałgorzata Gałda
Redaktor działu Turystyka i Sport - Domorosła kucharka, turystka, społecznik i wolontariusz. Za sprawą Taty –miłośniczka sportów wszelakich. Wakeborder - Amator, przez duże A. Bywa trenerką Jogi Śmiechu. Otwarty umysł. Niepokorny duch. Wieczne dziecko. Marzycielka.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: