Jesteś tutaj
Home > Styl Życia & Art > Bezpieczeństwo w social media – temat numer jeden

Bezpieczeństwo w social media – temat numer jeden

Ponad 160 osób wzięło udział w II edycji New Media Meeting w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tematem tegorocznej edycji było bezpieczeństwo w mediach społecznościowych. Specjaliści i eksperci związani z branżą nowych mediów mówili o zagrożeniach, jakie czyhają na młodych ludzi w sieci.

O ludziach, którzy w Twitterze publikują zdjęcia swoich kart kredytowych albo mandatów karnych z kompletem danych osobowych. O tych, którzy przez facebookowego Messengera przekazują innym swoje hasła do kont bankowych oraz tych, którzy bez zastanowienia oddają swoje dane w zamian za zniżkę w sklepie lub możliwość gry w farmę. O tych właśnie ludziach ich późniejszych problemach mówili goście spotkania, które odbyło się 20 kwietnia.

Zaczęła Karolina Nikorowska, psycholog i doradca zawodowy, która opowiedziała, w jaki sposób chronić swój sieciowy wizerunek przed przyszłym pracodawcą. Nikorowska rozwiała wątpliwości młodych: – 90% rekruterów „googluje” imię i nazwisko potencjalnego pracownika. Właśnie dlatego warto świadomie kreować swój wizerunek w social media, bo za ich pośrednictwem rekruterzy szukają pracowników – podkreślała.

Na temat mikrotargetowania w marketingu internetowym mówił Konrad Gryczan z Cyfrowa Foto. Niby wszyscy już o tym wiedzą, ale i tak wrażenie robi na głos wypowiedziane stwierdzenie, że na podstawie polubień, kontaktów, publikowanych postów, odwiedzin stron, pisanych komentarzy administratorzy w mediach społecznościowych potrafią wychwytywać pewne wzorce. – Facebook próbuje stworzyć algorytm, który na podstawie takich danych będzie określał prawdopodobieństwo rozwodu w małżeństwie – mówił Gryczan, doktorant seminariów z nauki o mediach w WSIiZ.

Absolutnym hitem okazało się wystąpienie Mikołaja Winkla z Brand24, firmy partnerskiej kierunku Media cyfrowe i komunikacja wizerunkowa. Gość  z Warszawy opowiedział o korzyściach płynących z monitoringu internetu oraz o nagannych praktykach internautów, jak te opisane na początku artykułu. – Jeden z amerykańskich artystów stracił 80 tysięcy dolarów w 30 sekund po tym, jak opublikował dane dostępu do swoich pieniędzy – opowiadał Winkiel. W reakcji na ten problem jeden z operatorów kart kredytowych wpadł na pomysł monitorowania sieci w poszukiwaniu takich fotografii, dzięki czemu szybko blokuje daną kartę i informuje o tym właściciela. To działanie chroni klienta przed stratą pieniędzy oraz kreuje wizerunek banku jako bezpiecznej instytucji. – Nie zawsze jednak znajdzie się ktoś, kto nas ochroni – przypominał prelegent.

Podczas New Media Meeting wystąpili także Michał Ręczkowicz, prezes rzeszowskiej firmy PrimeBitStudio, który zawodowo zajmuje się tworzeniem aplikacji w gier na urządzenia mobilne. W nawiązaniu do wystąpienia Mikołaja Winkla powiedział także o innych nieprzemyślanych działaniach internautów. – Najczęściej hakerzy włamują się za pomocą tego, co publikujemy nieostrożnie na swoich kontach w sieci. Śledzą nas, aż popełnimy błąd i to wykorzystują – przestrzegał. Ręczkowicz odniósł się także do kwestii prywatności rozmów prowadzonych na czatach i komunikatorach. Jak podkreślał, tzw. prywatne wiadomości, wcale nie są takie bezpieczne i prywatne. Przeczytać je może chociażby administrator portalu, o ich udostępnienie w pewnych okolicznościach może też prosić policja. Najbezpieczniej jest zatem rozmawiać twarzą w twarz – w sieci nie ma bezpiecznych połączeń.

Ewa Gyurkovich, właścicielka agencji kreatywnej Ever Press, przedstawiła problemy związane z korzystaniem z portali społecznościowych od strony psychologicznej: – Ludzi denerwuje szczęście znajomych prezentowane w social media, jesteśmy zazdrośni, jest gonitwa po lajki, smucą nas własne posty z przeszłości – opisywała ciemną stronę naszej codziennej aktywności na wspólnotowych platformach. –  Istnieje też pewien paradoks: media, które mają być społecznościowe, sprawiają, że jesteśmy aspołeczni. Siedzimy na spotkaniu towarzyskim i trzymamy nosy w smartphone’ach – mówiła Gyurkovich. W swojej prezentacji poruszyła także kwestie hejtu w internecie.
Ostatnie dwa wystąpienia wygłosili Paulina Kawa z Life Roots oraz Marcin Rudzik z Brand Active. Kawa przekonywała, że nie warto rozpętywać burzy na Facebooku, lepiej kłótnie wyciszać. Jak twierdziła prelegentka, w mediach społecznościowych warto kierować się prostymi życiowymi zasadami: otwartością, życzliwością, tolerancją. To pozwoli nam stworzyć pozytywny wizerunek w sieci. Z kolei Rudzik opowiadał o roli botów we współczesnym marketingu internetowym: – Na messengerze działa 34 tys. botów, które pomagają firmom w kontaktach i obsłudze klienta, a także realizacji transakcji – podkreślał właściciel Brand Active. – Multikontobot pozwala np. w messengerze – jednej aplikacji – wybrać film, zobaczyć zwiastun, wybrać lokalizację kina, miejsce na sali, odpowiedni seans i wreszcie kupić bilet.Jak przekonywał Marcin Rudzik, stworzenie własnego bota jest proste, można tego dokonać w czterech krótkich krokach. Jednak jest to dopiero początek prawdziwego procesu programowania bota. Aby odpowiadał on na skomplikowane pytania potencjalnych klientów niezbędne jest jego dopracowanie, co jest zajęciem czasochłonnym.

W tegorocznej dyskusji o aspektach bezpieczeństwa w social media wzięła udział podkarpacka młodzież akademicka oraz uczniowie rzeszowskich szkół średnich. New Media Meeting zorganizowane zostało we współpracy Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji WSIiZ, Biura Karier WSIiZ oraz firmy PrimeBitStudio.
Partnerami wydarzenia byli Splentum, Brand24, Ideo, Ever Press oraz Czwartkowe Spotkania Social Media.
Patronem medialnym były Gazeta Codzienna Nowiny, portal Nowiny24, TVP Rzeszów oraz grupa medialna Intro Media.

Iwona Leonowicz-Bukała

Foto: Grzegorz Bukała

ReklamaReklamaSylwia Wojtowicz-Sander
Spontaniczna. Urodzona optymistka. Nie lubi utartych schematów i ustalonych reguł. Ceni wolność i indywidualność. Bardziej od wygodnej kanapy woli aktywny wypoczynek, najlepiej zimową porą w górskiej scenerii. Nawet w natłoku obowiązków znajdzie czas na małe espresso z przyjaciółką.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: