Jesteś tutaj
Home > Sport i Turystyka > Kobieta Pro-Activ

Kobieta Pro-Activ

Marta Niewczas Katrin Kargbo portal Południowa Polska

Propagatorka zdrowego i aktywnego stylu  życia, wielokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym, trenerka oraz instruktorka fitness. Marta Niewczas, nazywana rzeszowską ‘healthy women’, kobieta z pasją i energią. Zaciekle motywuje mieszkanki stolicy Podkarpacia do działania i to właśnie z myślą o nich stworzyła autorski program „Kobieta Pro-Activ”.

Jak rozwija się projekt Kobieta Pro-Activ?

Pomysł narodził się z mojej pasji do sportu i zdrowego stylu życia. Chciałam zarażać
tą fascynacją innych, pobudzać do myślenia o profilaktyce zdrowotnej i dbałości o siebie.  Każdą edycję  łączy  wspólny trening, oprócz znanych sportowców, z którymi trenujemy zapraszam również bardzo ciekawe osoby, zajmujące się tańcem,  kosmetologią oraz dietetyką. Jestem otwarta na wszelkie propozycje ciekawej współpracy. Ostatnia – XI edycja to fenomenalna Katrin Kargbo – Mistrzyni Świata w kata drużynowym, trener personalny, tancerka, założycielka słynnej Lady Latte Dance Group.

Bardzo ciekawa postać polskiego sportu i karate.

Jest to niesamowita kobieta, która pięć lat temu uzyskała obywatelstwo polskie. Od 3 roku życia bardzo blisko związana ze sportem, na początku trenowała gimnastykę artystyczną, później taniec nowoczesny, taniec towarzyski, hip-hop. A przez to, że w zawodowej karierze poświęciła się karate poznała Annę Lewandowską i razem organizują bardzo ciekawe projekty sportowe.

A skąd pomysł, żeby zaprosić właśnie Katrin Kargbo?

Pomysł narodził się podczas Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym, kiedy jeszcze ja startowałam. Katrin reprezentowała Ukrainę. Była niesamowicie utalentowaną zawodniczką i często  obserwowałam jej starty w konkurencji kata… Później okazało się, że ona bardzo chce przyjechać do Polski i zamieszkać w naszym kraju. Starałam się być
takim dobrym aniołem tych starań…Bardzo aktywnie zaangażował się w ten proces  Paweł Janusz – kapitan Reprezentacji Polski, który na co dzień prowadzi bardzo duży klub w Niepołomicach i gdzie Katrin teraz trenuje i mieszka. Przychylnym okiem popatrzyły także władze Polski i za to im dzisiaj chciałabym bardzo podziękować.

Na pewno nie było to łatwe zadanie.

Szczególnie trudne było to dla Katrin, bo musiała zrzec się obywatelstwa Ukrainy. Dzisiaj reprezentuje nasz kraj, na piersi nosi Orła i słucha Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku sprowadziła też do Polski swoją mamę, z którą mieszka w Niepołomicach. Jest na pewno dziewczyną, która swoją osobą może zainspirować
innych do treningu i czynnego uprawiania sportu. Mamy cały czas bliski kontakt, więc zaproszenie wyszło zupełnie naturalnie.

Zdecydowanie widać, że Katrin żyje sportem. Jest nie tylko zawodowym sportowcem,  ale także udziela się w projektach społecznych, takich jak  Kobieta Pro-Activ. Jest swego rodzaju motywatorem dla amatorek, bo dzisiejsze uczestniczki, to zwykłe kobiety, które na co dzień chodzą ulicami Rzeszowa.

Dokładnie tak. Tym co charakteryzuje ten program jest fakt, że uczestniczkami są same amatorki. Jednak to żadna ujma. Są to kobiety otwarte i ciekawe takich spotkań. Rodzą się tutaj nowe znajomości i przyjaźnie. Goście specjalni zawsze bardzo chętnie rozmawiają ze wszystkimi, chętnie robią sobie zdjęcia, udostępniając swój wizerunek.  Zawsze jest fenomenalna zabawa. A jeżeli zmieniłam nastawienie czy życie chociaż jednej z uczestniczek, to warto było tworzyć te wydarzenia.

Jaka oprócz tego jest Kobieta Pro-Activ?

Ciągle pojawiają się nowe twarze, które mają ogromne chęci i motywację, aby zadbać
o siebie. Cieszę się, że rzeszowianki mogą poznać moich gości i otrzymać
od nich dodatkową dawkę pozytywnej energii.

Kiedy możemy spodziewać się kolejnej edycji?

Kiedy następna? Planuję w Dzień Matki. Moim wielkim marzeniem jest zaproszenie do nas Ani Lewandowskiej, która teraz, jak wiadomo, oczekuje dziecka i będzie przez jakiś czas jeszcze bardziej zajęta niż zwykle. Ale mam nadzieję, że to kiedyś nastąpi.  Znam jej Panie manager, jedną z nich jest moja koleżanka z reprezentacji Ola Dec, z Anią też znamy się przecież wiele lat, dlatego będę robić wszystko, żeby się udało!

A jest już propozycja kolejnego gościa?

Nadal szukam inspiracji. To nie jest tak, że już mam z góry wszystko zaplanowane 10 miesięcy do przodu. Szukam ciekawych osobowości wśród kobiet, które spotykam na swojej drodze i zapraszam je do projektu. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, aby któraś z nich mi odmówiła. Inspirują mnie także same uczestniczki, które mówią otwarcie z kim chciałyby się spotkać,
a ja staram się realizować ich marzenia.

To niezwykle ważne, aby kobiety były solidarne, spotykały się w swoim gronie i wspierały, a Pani projekt jest do tego doskonałą okazją. Tym bardziej, że działa Pani społecznie, a zajęcia są nieodpłatne.

Wychodzę z założenia, że jeżeli mam robić coś dla innych to pro publico bono. Sport łączy nas wtedy bez względu na to czy cię stać czy nie stać zapłacić za zajęcia, w tym projekcie wystarczy chcieć wyjść z domu.
Jeżeli ma się chęci – to drzwi są do nas zawsze otwarte. A moja w tym głowa, żeby było profesjonalnie i fajnie (śmiech).

Rozmawiała Małgorzata Gałda

kontakt: enola@poludniowapolska.pl

foto: Roman Pakuła

ReklamaReklamaMałgorzata Gałda
Redaktor działu Turystyka i Sport - Domorosła kucharka, turystka, społecznik i wolontariusz. Za sprawą Taty –miłośniczka sportów wszelakich. Wakeborder - Amator, przez duże A. Bywa trenerką Jogi Śmiechu. Otwarty umysł. Niepokorny duch. Wieczne dziecko. Marzycielka.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: