Jesteś tutaj
Home > Styl Życia & Art > Polska Wielkanoc

Polska Wielkanoc

Wielkanoc to zarówno najważniejsze, jak i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Po okresie Wielkiego Postu, niegdyś ściśle przestrzeganego, nadchodzi czas wielkiej radości. Niedziela Wielkiejnocy wieńczy 40 dniowy czas wyrzeczeń. Tego dnia wczesno poranna msza – zwana rezurekcją, poprzedza uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym i składanie sobie życzeń.

Święta Wielkanocne mają bowiem w Polsce niezwykle bogatą tradycję. Są wyjątkowo barwne, a religijnym obrzędom towarzyszy wiele ludowych zwyczajów, które wciąż chętnie pielęgnujemy. To szczególny okres, kiedy wiara przenika się z kulturą tworząc wspólnie piękną świąteczną scenerię. Jak w polskich domach obchodzi się Wielkanoc? Czym jest pogrzeb żuru i kogo okłada się kijami w Wielką Środę? Przypominamy najstarsze i najbardziej popularne symbole oraz obrządki wielkanocne.

Radość – symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych,

Palma – dawniej po jej poświeceniu w Palmową Niedzielę biło się nią lekko domowników, po to aby szczęście im towarzyszyło, natomiast zjedzenie jednej bazi z poświęconej gałązki wróżyło dostatek zdrowia oraz fortuny.
Świąteczne porządki – symbolizują wymiatanie z domu zimy, a wraz z nią wszelkich nieszczęść, zła oraz chorób.

Wieszanie Judasza w Wielką Środę – młodzież, ze słomy i niepotrzebnych ubrań robiła wielką kukłę, którą na łańcuchach wlekła po całej wsi i okładała kijami. Ostatecznie „zdrajcę” wieszano, wymierzając w ten sposób sprawiedliwość.

Pogrzeb żuru – potrawy spożywanej przez okres wielkiego postu. Kultywowany w dwa ostanie dni, kiedy to sagany żuru wylewano na ziemię w związku ze zbliżającym się czasem radości.

Święcenie pokarmów -w Wielką Sobotę do południa obowiązkowo należało poświęcić koszyczek, a w nim: baranka, symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, mięso i wędliny na znak, że kończy się post, chrzan – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masła – znak dobrobytu, oraz jajka – symbol narodzenia. Z kolei wieczorem palono ognisko i święcono wodę.

Wielka Niedziela – dzień radości, kojarzony z porannym hukiem petard oraz biciem dzwonów, które miały ponoć obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców oraz złośliwych sąsiadów.

Śmigus-dyngus, czyli oblewany poniedziałek. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wieść głosi, iż „Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejszą. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.”

Wielkanocne jajo – znaki życia i odrodzenia. Tradycja malowania pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Te ozdobione na czerwono odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Samo jajko jest natomiast formą najbardziej doskonałą.

Tekst: Sylwia Wojtowicz-Sander

ReklamaReklamaSylwia Wojtowicz-Sander
Spontaniczna. Urodzona optymistka. Nie lubi utartych schematów i ustalonych reguł. Ceni wolność i indywidualność. Bardziej od wygodnej kanapy woli aktywny wypoczynek, najlepiej zimową porą w górskiej scenerii. Nawet w natłoku obowiązków znajdzie czas na małe espresso z przyjaciółką.
http://www.poludniowapolska.pl

Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: