Jesteś tutaj
Home > Styl Życia & Art > Wieczór pełen refleksji z „Potępiony za niewiarę”

Wieczór pełen refleksji z „Potępiony za niewiarę”

W dniu 25 marca 2017 r. na deskach Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, grupa młodych artystów kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara, wystawiła  wyreżyserowaną przez Grzegorza Wójcickiego sztukę „Potępiony za niewiarę”.
Napisana w XVII wieku przez Tirsa de Molinę sztuka „Potępiony za niewiarę”, z charakterystycznym poczuciem humoru, zadaje bardzo poważne pytania: od czego zależy zbawienie lub potępienie człowieka? Czy wiara w Boże miłosierdzie jest gwarancją zbawienia, a zwątpienie otwiera bramy piekieł?

Głównymi bohaterami sztuki są pustelnik Paulo i bandyta Enrico, których losy splatają się w skutek niecnego planu Szatana. Kluczowe  role spełniają również postacie drugoplanowe, od kanalii i łajdaków zaczynając, na czystych niczym łza idealistach kończąc.
W sobotnie popołudnie, w prostej scenografii, dzięki świetnie przygotowanym aktorom i  niesamowitej grze świateł, publiczność kolbuszowskiego Domu Kultury miała możliwość przeniesienia się do stanu z pogranicza jawy i snu. Widzowie zadawali sobie refleksyjne pytania i próbowali na nie odpowiedzieć.
Po niewątpliwym sukcesie i owacjach na stojąco, reżyser dziękował wszystkim za przybycie i życzył: „Na ten Wielki Post, jak najbliżej Boga oraz jak najbliżej metafizyki życia, istnienia, tego co jest cudem”.

tekst i foto: Magdalena Dudzińska-Maładzińska

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: