Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > NAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING RZESZÓW 14 LUTEGO 2017

NAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING RZESZÓW 14 LUTEGO 2017

nazywam się miliard

One Billion Rising to akcja w formie tańca przeciwko wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt organizowana od 2013 roku na całym świecie 14 lutego – w Walentynki. Po raz pierwszy akcja organizowana będzie na Podkarpaciu. Koordynatorką Regionalną jest Patricia Mitro – Prezes Fundacji Prawnikon oraz Przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Akcję wsparły inicjatywy obywatelskie, organizacje pozarządowe (Amnesty International, Kongres Kobiet, Feminoteka, Instytut Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju i wiele innych), lokalni przedsiębiorcy oraz oczywiście kobiety. W Walentynki 14 lutego 2017r. o godzinie 16:00 będziemy tańczyć przeciwko przemocy i zapraszamy wszystkich wtedy na rzeszowski rynek.

W 2017 roku wspólną akcją w Polsce będzie nagłaśnianie problemu gwałtu na randce. W Polsce praktycznie nie słyszymy o problemach przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co się dzieje w relacjach dorosłych. W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”. Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie tym problemem, by go nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.
Próby odbywać się będą od poniedziałku, tj. 30.01.2017r.  w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 18:00. Miejsce zależeć będzie od ilości uczestników- o szczegółach powiadomimy na Naszym facebooku. Wszystkie osoby zainteresowane zachęcamy do czynnego udziału oraz kontaktu. (prawnikon@op.pl oraz +48 733-660-566 )
Historia akcji One Billion Rising (OBR)
Akcję zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:
Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji,
domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie…
Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!
I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku.
14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając  takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy  miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze.
Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.
One Billion Rising Poland
Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2016 roku tańczyło i protestowało niemal 60! Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt. Inicjatywą organizatorek polskiej akcji jest powstanie w 2015 roku Antyprzemocowej Sieci Kobiet – sieci grup i organizacji z całej Polski specjalizujących się lokalnie w działaniach przeciwprzemocowych, Fundacja Prawnikon jest od dwóch lat zrzeszona w tej sieci czynnie pomagając ofiarom przemocy.

Dokładny harmonogram wydarzenia zostanie opublikowany do 05.02.2017r. z uwagi na chęć rozszerzenia oferty o nieodpłatne usługi kosmetyczne, fryzjerskie, mediatorskie oraz wieczór sieciujący działaczy antyprzemocowych.

We wtorek, tj. 31.01.2017r. kręcić będziemy wraz ze Studiem Fiolet film promujący wydarzenie, zachęcamy do udziału jeżeli tylko los kobiet leży Ci na sercu.

Kontakt dla instytucji i osób zainteresowanych udziałem:
– Prezes Fundacji Prawnikon Patricia Mitro
– Dyrektor Fundacji Prawnikon Grzegorz Tereszkiewicz 881-377-243

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Dodaj komentarz

Top
%d bloggers like this: