Jesteś tutaj
Home > Styl Życia & Art > SMART CULTURE – Nowoczesne trendy w życiu kulturalnych miast.

SMART CULTURE – Nowoczesne trendy w życiu kulturalnych miast.

smart city smart kultura południowa polska

Kultura we współczesnym i nowoczesnym mieście. Co to za temat!?!
Zespół Rzeszów Smart City ponownie mierzy się z trudnym, dość kontrowersyjnym i wieloaspektowym tematem. No ale cóż, nie mamy wyjścia, zwłaszcza w kontekście ogłoszonego niedawno pomysłu-klucza do rzeszowskiego życia kulturalnego, w postaci … tak, tak … Rady (wielce) Kulturalnej, której zadaniem ma być koordynacja udziału oficjeli w życiu kulturalnym miasta J, a przy okazji mieszkańców. Trudno o bardziej anachroniczne podejście do życia kulturalnego we współczesnym mieście.
Zostawmy w tym momencie te drobne uszczypliwości i wróćmy do tematu. A naszym zdaniem nikt lepiej nie ujął tematu, niż dr Bożena Gierat-Bieroń, która w swoim genialnym tekście „Kultura w mieście” z przed blisko 5 lat!! określiła go następująco:
„Kultura we współczesnym mieście ma charakter społeczny, kompleksowy i partycypacyjny. (…)współczesna kultura już dawno „przekroczyła” mury szacownego gmachu muzealnego, prestiżowego teatru czy sali koncertowej. (…) Kultura z jednej strony znalazła się „na ulicy”, a z drugiej – i to może ważniejsze – zagnieździła się w obszarze ambicji obywatelskich czy w sferze społecznego zaangażowania. Dziś wielu mieszkańców miast nie czuje się biernymi obserwatorami życia kulturalnego, ale poprzez partycypację w bogactwie ofert, wydarzeniach, imprezach i spektaklach widzi się w roli uczestników współtworzących kulturę. Więcej, w roli kreatorów nowej rzeczywistości duchowo-estetycznej.”
I jeszcze jeden cytat, z tekstu który na naszym fanpage’u przypomnimy wkrótce w całości: „Aktywne organizacje pozarządowe kipią propozycjami, siejąc ferment artystyczny i dynamizując życie miast. Ludzie przyzwyczaili się, że kultura jest na wyciągnięcie ręki, że tworzy ją nie tylko filharmonia, do której trzeba kupić bilet, ale także plac miejski (…)”
Ten ostatni cytat idealnie kreśli kontekst przygotowywanej przez nas debaty „Smart Culture. Życie kulturalne w nowoczesnych miastach”. Do udziału w niej zapraszamy serdecznie wszystkich tych, którzy dyskusji o kulturze w mieście, także naszym mieście, nigdy nie mają dość.
Śmiemy przy tym twierdzić, że zaproszony przez nas panteon prelegentów (których prezentację zaczniemy lada dzień) gwarantuje gorącą atmosferę i dyskusję!!! Czy dojdzie do starcia pomiędzy zwolennikami kultury instytucjonalnej a kultury z off’u i underground’u, a może pogodzą ich głosiciele koncepcji kultury partycypacyjnej? Gdzie w tym wszystkim odnaleźć możemy Rzeszów i nas samych – Rzeszowian?
Do zobaczenia na konferencji. Zapraszamy!!!
https://www.facebook.com/events/1650668608568719/?ti=icl

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: