Jesteś tutaj
Home > Zdrowie & Smaki > CUKRZYK U KOSMETOLOGA – właściwa pielęgnacja

CUKRZYK U KOSMETOLOGA – właściwa pielęgnacja

Cukrzyk u kosmetologa Południowa Polska

Sucha, swędząca i łuszcząca się skóra, zmiany naczyniowe na czole i policzkach, brązowe plamy na podudziach, ogólna nadwrażliwość skóry i podatność na skaleczenia, a także większa skłonność do zakażeń grzybiczych i problem stopy cukrzycowej to typowe problemy diabetyków. Jak sprawić, by zabiegi w gabinecie były komfortowe, skuteczne i bezpieczne dla tej wyjątkowej grupy klientów?

Kiedy do mojego salonu wchodzi klientka, zawsze witam ją uśmiechem. Jeśli jest u mnie pierwszy raz, po krótkiej rozmowie zakładamy kartę. W pierwszej kolejności pytam o stan zdrowia i przyjmowane leki. Coraz częściej zdarza się, że w karcie pojawia się hasło: CUKRZYCA. Mogę śmiało powiedzieć, że na dwadzieścia naszych klientek jedna jest diabetykiem. Przeważa cukrzyca typu II, ale mamy także spore grono klientów z cukrzycą typu I. Diabetycy to klienci wymagający ogromnej troski i uwagi. Uzbrojone w wiedzę i doświadczenie, możemy zaprojektować skuteczny i bezpieczny zabieg specjalnie dla naszych wyjątkowych podopiecznych.

CUKRZYCA – (łac. Diabetes mellitus) przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy (hiperglikemia). Cukrzyca jest schorzeniem niejednorodnym i skomplikowanym. Można jednak wyróżnić trzy główne typy cukrzycy:
Typ 1 – około 10 proc. wszystkich przypadków cukrzycy
Typ 2 – około 85 proc. wszystkich przypadków cukrzycy
Cukrzyca ciążowa – szacunkowo występuje w 1 na 12 ciąż
Cukrzyca typu 1. nazywana bywa cukrzycą insulinozależną lub cukrzycą młodzieńczą. Terminy te jednak pomału wychodzą z użycia, gdyż wprowadzają w błąd. Niektórzy pacjenci chorujący na cukrzycę typu 2. również przyjmują insulinę, spotyka się także przypadki cukrzycy typu 2. u dzieci.

W GABINECIE
Skóra diabetyka jest często przesuszona. Osłabiona praca gruczołów łojowych i obniżony poziom nawodnienia powodują świąd, pieczenie, miejscowe zaczerwienienia, zwiększają ryzyko podrażnień i infekcji. Regularna, indywidualnie dobrana pielęgnacja gabinetowa może pomóc w utrzymaniu prawidłowego stopnia nawilżenia i głębokiej regeneracji skóry.
W tym celu proponuję klientkom:
– demakijaż hipoalergicznymi mleczkami i śmietankami,
– delikatne pilingi enzymatyczne,
– maski kremowe, piankowe i żelowe z zawartością substancji odbudowujących płaszcz ochronny skóry (składniki NMF-u: kwas piroglutaminowy, aminokwasy, sole kwasu mlekowego i mocznik, lipidy: ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe),
– maski w płacie: biopodłoża aktywowane żelem, kolagen krystaliczny, wilgotne płaty włókninowe,
– maski algowe: oryginalna alga proszkowa ze spiruliną, algi plastyczne,
– ampułki i serum na bazie kwasu hialuronowego, gliceryny i wyciągów roślinnych pochodzenia morskiego, – długi, relaksacyjny masaż twarzy, szyi i dekoltu na kremach, ampułkach lub olejkach, bardzo dobrze sprawdza się 100-proc. skwalen.

Jak „osłodzić” życie diabetyka?
Zabieg kosmetyczny powinien zawierać elementy odprężające. Przewlekły stres powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Nastawmy relaksującą muzykę, zapalmy aromaterapeutyczne świece, kominki lub kadzidełka, a podczas rytuału pielęgnacyjnego stosujmy odprężający dotyk naszych dłoni. Poniżej przedstawiam przykładowy skrypt zabiegu spa.

1. KĄPIEL I MASAŻ STÓP
– kilkuminutowa kąpiel stóp w letniej wodzie z dodatkiem specjalistycznej soli – dokładne osuszenie stóp, aplikacja kremu do masażu stóp, np. z mocznikiem, jonami srebra, propolisem
– masaż stóp z zastosowaniem zasad refleksologii – zwracamy szczególną uwagę na podbicie stopy jako miejsce odpowiadające za stymulację trzustki i wątroby

2. MANUALNY, RELAKSUJĄCY MASAŻ CAŁEGO CIAŁA
– masaż lekko podgrzaną w kąpieli wodnej oliwką lub kremem – ruchy powinny być delikatne i płynne – wymasujmy miejsca, gdzie kumuluje się stres i napięcie – okolice ramion, karku, szyi i głowy – ostrożnie stosujmy akcesoria – kamienie, stemple, muszle, pędzelki – powinny być lekko podgrzane, sterylne, bez ostrych krawędzi i drapiących powierzchni (skóra diabetyków jest delikatna, bardzo łatwo o skaleczenia!)

3. MASECZKA
– wybieramy maski kremowe lub żelowe. Przeanalizujmy je pod kątem składników drażniących, któ- re występują często w preparatach antycellulitowych i wyszczuplających. Najbezpieczniejsze będą produkty hipoalergiczne przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej.

4. KREM
– wmasujmy krem nawilżający z zawartością substancji łagodzących i przeciwobrzękowych – alantoiny, bisabololu, azulenu, escyny i flawonoidów.

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być wykonywane bardzo ostrożnie i delikatnie. Priorytetem jest niedopuszczenie do skaleczenia, ponieważ rany źle się goją. Diabetycy mogą również cierpieć na zaburzenia czucia.

W przypadku klientów z cukrzycą rezygnuję z zabiegów:
– inwazyjnych – mezoterapia igłowa, karboksyterapia, manualne oczyszczanie skóry, body-piercing, makijaż permanentny;
– złuszczających – mikrodermabrazja, piling kawitacyjny, eksfoliacja kwasami;
– mocno pobudzających – endermologia, zabiegi prądowe, fale radiowe.

PAMIĘTAJMY O SPECJALNYCH ZALECENIACH:
– wykonujmy zabieg u osób z wyrównaną cukrzycą,
– podczas zabiegu pytajmy o odczucia i samopoczucie,
– obserwujmy pod kątem objawów niedocukrzenia,
– po zabiegu klient powinien zbadać sobie poziom cukru,
– w razie nagłej potrzeby podajmy porcję glukozy – szybciej wchłonie się pod postacią słodkiego napoju,
– omijajmy miejsca iniekcji insuliny,
– zachowajmy bardzo wysoki poziom higieny,
– zwracajmy uwagę na wszelkiego rodzaju otarcia i zranienia – omijajmy je i informujmy o nich klienta

LOJALNY KLIENT
Klienci z problemem cukrzycy to wyjątkowo wierna i lojalna grupa. Jeśli w Twoim gabinecie poczują się pewnie i bezpiecznie, na pewno będą regularnie wracać i oddawać się pod Twoją opiekę. Dokształcaj się i bądź przygotowana, by nie zawieść ich zaufania.

Monika Szatkowska


Monika Szatkowska
Kosmetolog

http://www.otwartysalon.pl
https://www.facebook.com/otwartysalon

 

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: