Jesteś tutaj
Home > Co? Gdzie? Kiedy? > Otwarcie wystawy „Uczniowie Hefajstosa” 15 października 2016 r. Kowalstwo i kowale od początków epoki żelaza po czasy współczesne.

Otwarcie wystawy „Uczniowie Hefajstosa” 15 października 2016 r. Kowalstwo i kowale od początków epoki żelaza po czasy współczesne.

Uczniowie Hefajstosa 1

W sobotę, 15 października 2016 r., w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (na piętrze wystaw czasowych) nastąpi otwarcie wystawy „Uczniowie Hefajstosa”. Wystawa poświęcona jest kowalstwu i kowalom od początków epoki żelaza po czasy współczesne.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz kowalski. Początek pokazu o godzinie 11.00

„Uczniowie Hefajstosa” – wystawa poświęcona kowalstwu i kowalom od początków epoki żelaza po czasy współczesne.

Od kiedy tylko ludzkość zaczęła posługiwać się narzędziami z metali pojawili się wyspecjalizowani rzemieślnicy je wytwarzający. Przez niemal 3 tysiące lat pokolenia kowali doskonalili swoje umiejętności, które pod koniec średniowiecza i w renesansie osiągnęły apogeum. Wtedy to powstawały najbardziej skomplikowane i ozdobne dzieła sztuki kowalskiej. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku przyniosła ze sobą spadek zapotrzebowania na wyroby codziennego użytku produkowane przez kowali-rzemieślników, ale nadal istniało zapotrzebowanie na przedmioty niecodzienne, wykonywane na specjalne zamówienie, których nie mogła zapewnić produkcja fabryczna. Dzięki temu kowale przetrwali, a z Rzemieślników z zacięciem artystycznym stali się Artystami z zacięciem rzemieślniczym.

Wystawa „Uczniowie Hefajstosa” zorganizowana przez Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego przybliża historię kowalstwa od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Można na niej zobaczyć zabytki rzemiosła kowalskiego od ozdób brązowych pochodzących z 2 tysiąclecia p. n. e., poprzez broń i narzędzia z początków naszej ery i średniowiecza, prace kowali-rzemieślników sprzed kilkudziesięciu lat, po współczesne dzieła kowalstwa artystycznego. Wśród zgromadzonych eksponatów można także zobaczyć narzędzia kowalskie, w tym prawie stuletnie przenośne palenisko z dmuchawą. Wystawę uzupełniają tablice ilustrujące pracę kowali oraz opowiadające historię ich fachu od czasów najdawniejszych.

ReklamaReklamaPodobne artykuły

Top
%d bloggers like this: