Jesteś tutaj
Home > Styl Życia & Art > Film „Rzeszowskie janusze”

Film „Rzeszowskie janusze”

rzeszowskie janusze

Film „Rzeszowskie janusze”

Ruszyły zdjęcia do krótkometrażowego filmu pt. „Rzeszowskie janusze”, który jest próbą zmierzenia się twórców z zagadnieniem życia i twórczości rzeszowskiego fotografa epoki galicyjskiej, Edwarda Janusza. Zdjęcia kręcone są w dawnych pomieszczeniach kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, gdzie mieszkał syn E. Janusza, Fryderyk Janusz. Tam zrekonstruowano wnętrze salonowe, a także wnętrze zakładu fotograficznego w stylizacji pierwszych lat XX w.

Twórcy chcą opowiedzieć historię Rzeszowa przełomu XIX i XX w. ocalałego na zdjęciach E. Janusza. W tym celu poruszać się będą w kilku gatunkach filmowych, jak dokument, fabularyzowana historia oraz animacja. Za pomocą dokumentu wdrażać będą widza w dzieje miasta galicyjskiego, jakim był Rzeszów, uwzględniając przy tym najważniejsze wydarzenia ze świata, Europy, C.K. Austrii oraz Galicji (jak i wszystkich ziem polskich będących wtedy pod zaborami). W filmie koronną rolę odgrywać będą eksperci w dziedzinie historii i fotografii. Ponadto film oscylował będzie wokół zagadnień sztuki. Tutaj twórcy będą starali się wykazać jaki poziom artystyczny reprezentuje kolekcja fotografii E. Janusza, a także w jaki sposób wpisuje się w przestrzeń miejską Rzeszowa. Za pomocą fabularyzowanej części filmu widz będzie miał sposobność zapoznania się z elementami życia rzeszowskiego fotografa. E. Janusz założył zakład fotograficzny w 1886 r. przy ul. Sandomierskiej 18 (obecna Grunwaldzka). Z kolei od 1898 r. doczekał się zaszczytnego tytułu Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa, a jednocześnie jego zakład uznawany został za jeden z najlepszych w ówczesnej Galicji. Twórca fotografował mieszkańców Rzeszowa i okolicy, dokumentował życie społeczne, kulturalne i polityczne miasta. Skupiał się też na dokumentacji ulic, budynków i wydarzeń, jakie rozgrywały się wtedy w Rzeszowie. Twórcy filmu chcą poprzez animację ożywić zdjęcia E. Janusza i z bliska przyglądnąć się poszczególnym elementom architektury, życia miejskiego, czy nawet twarzom rzeszowian. Ważną rolę odegra tutaj dodatkowe udźwiękowienie poszczególnych kadrów rzeszowskiego fotografa. Zdjęcia E. Janusza z jednowymiarowych, staną się obrazem wielowymiarowym i za ich pomocą, jak po przewodniku, poruszać się będzie można po galicyjskim Rzeszowie nad Wisłokiem.

Rzeszowskie janusze
„Rzeszowskie janusze”

Film w reżyserii Ilony Duszy-Kowalskiej i Kuby Kowalskiego (twórców ubiegłorocznego filmu społecznościowego „Sedno”) i scenariusza autorstwa Ilony Duszy-Kowalskiej i Jakuba Pawłowskiego, ma na celu dostarczenie widzom chwili wzruszeń i zadumy nad przemijającym obrazem Rzeszowa oraz zainteresowanie współczesnego pokolenia rzeszowian dziejami miasta, poprzez inspirowanie go do odkrywania własnych korzeni w lokalnej historii. W rolę Edwarda Janusza wcieli się aktor Waldemar Czyszak z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Zamknięcie prac nad filmem planowane jest na końcówkę listopada 2016 r. Premiera filmu odbędzie się w grudniu br. Po tym przedsięwzięciu planowana jest organizacja otwartych pokazów specjalnych w 2017 r. oraz przekazanie kopii filmu do wybranych placówek oświatowych, w tym szkół, bibliotek i domów kultury.

Projekt filmowy produkowany jest przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Estradą Rzeszowską i Podkarpacką Komisją Filmową i we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Emaus – Rzeszów, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz współfinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego. Honorowy patronat nad produkcja objął Prezydent Miasta Rzeszowa.

W dniach od 8 do 14 października br. zainteresowani mogą wykorzystać przestrzeń planu filmowego na niekomercyjne działania, np. sesje zdjęciowe, warsztaty itp.

Zapisy na przestrzeń: kdelikat@estrada.rzeszow.pl.

Jakub Pawłowski
Fundacja Rzeszowska

Reklama



Reklama



Podobne artykuły

Top
%d bloggers like this: